Dne 25. listopadu se na zpravodajských serverech objevila zpráva, že Český svaz včelařů prodal společnost Včelpo svému členovi, podnikateli Petru Vydrovi za něco přes 10 milionů korun. Cena má být splacena ve splátkách. Předsedkyně svazu Jarmila Machová informovala, že výrobu nový majitel hodlá zachovat, takže by zůstalo zpracování mezistěn, výroba mateří kašičky, propolisových výrobků a také medu. Je třeba dodat, že společnost dluží 22 milionů korun a čelí dvěma soudním sporům.
Veterináři nepovolili společnosti Včelpo obnovit obchodování s medy. Oznámil to začátkem listopadu Petr Majer, tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS). Zákaz prodeje měla firma od orgánů SVS kvůli kvalitě a původu medu. I přes zlepšení nezajistilo Včelpo vlastněné Českým svazem včelařů dosledovatelnost naprosté většiny skladovaných medů, dodal Majer.
Podle člena republikového výboru svazu Jana Šmída veterináři lžou a snaží se firmu zlikvidovat. Chce, aby byl postup krajských veterinářů prověřen odborem interního auditu a kontroly SVS. Společnost je nyní na prodej, svaz dostal tři nabídky, které bude vyhodnocovat.
„Z provedené kontroly vyplývá, že přes některé dílčí změny k lepšímu oproti předchozím kontrolám kontrolovaná osoba stále nezajistila sledovatelnost u naprosté většiny skladovaných medů,“ informoval ČTK Petr Majer. „Zároveň bylo zjištěno, že Včelpo v rozporu s vydaným rozhodnutím o pozastavení činnosti převezlo část medu bez doloženého původu a zpracovaného medu do skladu v Letovicích – Třebětíně,“ dodal.
Podle něj bylo s firmou také zahájené správní řízení. „Domníváme, že je to velice účelové, budeme se bránit všemi prostředky. Poukážeme nejenom na nesprávnost postupu SVS, ale i na jejich činnost do 24. března, když tady byl bordel, a po 24. březnu, když jsme to tu dali dohromady,“ řekl ČTK Šmíd. V březnu z firmy odešel jednatel Panagiotis Margaritopoulos, místo něj nastoupil Miroslav Kovář.
Šmídovi vadí například to, že veterináři berou jako prohřešek, že se firma snažila některé produkty označené jako medy zlikvidovat ve spalovně. Za to se společností zahájili veterináři správní řízení, ve kterém hrozí až milionová pokuta. „Lžou, jako když tiskne. My tady s nimi něco projednáme, oni nám na to mlhavě odpovědí a potom nás klepnou. To není seriózní,“ dodal Šmíd. „Budeme chtít, aby to vnitřní audit zjistil, kde je pravda,“ uzavřel.
„Nejdůležitější z pohledu SVS je, aby firma Včelpo doložila původ (sledovatelnost) všech svých medů, k čemuž do současnosti nedošlo. SVS je pochopitelně seznámena s postupem KVS pro Jihomoravský kraj a neshledává na něm nic nestandardního,“ dodávají k tomu zástupci Státní veterinární správy.*
Zdroj ČTK, ČSV