Jako blesk z čistého nebe zasáhla Austrálii zpráva o skonu ovce Matildy, která se jako první australský ovčí klon narodila v roce 2000. Tříletá merinka se 8. února ráno ještě těšila plnému zdraví a druhý den ji našli mrtvou. Celodenní pobyt mršiny ve slunečním žáru vykonal své a její pitva byla podle očitých svědků záležitostí opravdu jen pro silné žaludky. Patologové nenašli na rychle se rozkládajícím těle nic nezvyklého a příčina smrti klonu tak zůstává záhadou. Není to ale první případ náhlého úhynu klonu. V loňském roce uhynul stejně záhadně klon skotu na pastvinách americké Texas A & M University. V americkém případě byl dlouho v podezření zásah dobytčete bleskem, ale i ten se nakonec podařilo s určitostí vyloučit.
Tyto případy náhlých úmrtí klonů naznačují, že ještě zdaleka nevíme vše, co se s klony děje a jaké škody v nich napácháme při jejich „stvoření“. Hodně se hovoří o předčasném stárnutí klonů. V této souvislosti bývá zmiňována artritida ovce Dolly, která je na podobné onemocnění ještě dosti mladá. Rob Lewis, ředitel South Australian Research and Development Institute, kde se Matilda narodila i skonala, ale v prohlášení pro tisk uvedl, že v případě Matildy považuje předčasné stárnutí za velmi nepravděpodobnou příčinu smrti.
„Ještě v den své smrti byla ta ovce naprosto zdravá a čilá,“ prohlásil Lewis. Zároveň také vyloučil, že by k urychlené kremaci těla zvířete vedly jiné pohnutky než rychle postupující rozklad.
Odpůrci biotechnologií se už totiž nechali slyšet, že vědci chtěli přímo překotným spálením Matildiny mrtvoly „zamést stopy po zrůdných následcích klonování“. Je krajně nepravděpodobné, že by Australané neměli zájem na odhalení příčiny smrti ovčího klonu. Austrálie je se svými 100 miliony kusů ovcí a ročním vývozem vlny v ceně kolem 4 miliard australských dolarů (2,4 miliardy US dolarů) ovčáckou velmocí, která sází při šlechtění na masnou i vlnařskou produkci i na moderní biotechnologie. Klonování by mělo pomoci udržet genofond geneticky cenných zvířat a zároveň je východiskem pro genetické modifikace, jež by posunuly produkční schopnost australských ovcí na vyšší úroveň.