Období odchovu patří k nejdůležitějším etapám života telete. Chyby, kterých se při odchovu v prvním roce života telat dopustíme, se vždy negativně projeví na celoživotní užitkovosti.
Kvalitní a dynamický management odchovu mladého skotu – takové bylo ústřední téma Sano sympózia, které se konalo předposlední únorový týden v Praze a Brně. Jak uvedl odborník na výživu skotu dr. Peter Gerstädt, odchov telat a mladého skotu by se měl orientovat na pozdější užitkovost zvířat, proto by mělo jít o období života s plynulým růstem, bez velkých odlišnosti mezi jednotlivými fázemi odchovu. Za jeden z nejdůležitějších faktorů lze považovat včasný příjem dostatečného množství kvalitního mleziva. Tele by mělo přijmout kvalitní mlezivo nejpozději do tří hodin po narození, pokud se s prvním podáním mleziva teleti dlouho otálí, klesá celkový obsah bílkoviny a současně i hladina protilátek v krvi telete. Po šesti hodinách rovněž dochází k dramatickému poklesu průchodnosti protilátek sliznicí tenkého střeva telete, pokud tedy tele nepřijme do této doby dostatečné množství mleziva, které je pro něj v tomto období hlavním zdrojem protilátek, obranyschopnost jeho organismu se snižuje.
Důležitá je rovněž kvalita, nikoliv kvantita mleziva. Kvalitní mlezivo obsahuje minimálně 60 g albuminů a globulinů na kilogram mléka. Vžitý názor, že mlezivo mladších krav je kvalitnější než mlezivo krav starších. Výzkumy prováděné na univerzitách v SRN a USA ukázaly, že mléko krav na první a druhé laktaci naopak patří z hlediska obsahů imunoglobulinů k nejméně kvalitním, protože jejich obsah minimální požadované hranice 60 g zdaleka nedosahuje.
Jednou z možností jak zvýšit obsah imunoglobulinů v mlezivu, je použití Sano Cotosanu Plus, což je vysoce kvalitní sušené mlezivo s vysokým podílem imunoglobulinů, řadou vitamínů a protilátek proti E. coli, rota coronavirům, klostridiím apod. Pohotovým zdrojem energie je zde hroznový cukr, který přechází v organismu ihned do krve a je tedy ihned k dispozici. Vliv použití Cotosanu Plus na výskyt průjmu, kašle, ale i a celkový denní píirůstek v období odchovu je uveden v grafech (-- PT = . nízký výskyt choroboplodných zárodků, ++ PT = velký tlak choroboplodných zárodků na odchovávaná zvířata).
V průběhu prvních třech měsíců věku má rovněž rozhodující význam správný vývoj bachoru. Období sání by mělo být zkráceno na minimum, tele by mělo být krmeno především kvalitní mléčnou krmnou směsí a kvalitním starterem s optimálním živinovým poměrem. Podel dr. Gerstädta je rovněž třeba opustit zažitý systém přikrmování telat senem během napájecí fáze. Při zkrmování sena dojde sice ke značnému zvětšení bachoru, ale s nízkým počtem poměrně malých bachorových klků, což vede k zažívacím obtížím i k nedokonalému využití živin v pozdějším věku. Telata senem nepřikrmovaná naproti tomu mají bachor objemem menší, ale s velkým počtem velkých bachorových klků. Jedině tak je možné z telete udělat skutečného přežvýkavce.
Cílem chovatele by měla být dojnice, která zůstane ve stádě více než čtyři laktace a nadojí celkem více než 35 000 kg mléka. Ani ve vyspělých chovatelských zemích však tohoto výsledku zdaleka nedosahují – v Německu je průměrná doba setrvání dojnice ve sádě 2,67 laktace, v Nizozemsku 1,7 laktace. Výše uvedený cíl splní v SRN 17 % dojnic, v Nizozemsku 24 %, v Izraeli 27 % a v USA 35 % dojnic.
Na odchovu telat a mladého skotu se tedy rozhodně nevyplatí šetřit. Je celkem zřejmé, že zabezpečíme-li této věkové kategorii optimální podmínky, můžeme očekávat dlouhověkou dojnici s vysokou užitkovostí, dobrým zdravotním stavem a dobrou reprodukcí.
(red)