17.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zalehnutí selat prasnicí – analýza příčin

V současné době rozšířené používání porodních kotců, které omezují pohyb prasnice, bylo poprvé zavedeno v 60. letech 20. století a vedlo k významnému snížení mortality selat z důvodu zalehnutí. Tento jev však stále patří mezi významné příčiny úhynů u sajících selat. Cílem předloženého článku je podrobněji popsat příčiny tohoto problému.

Podle toho, jak definujeme tento pojem, může pod zalehnutí patřit i to, že prasnice selata přišlápne, dojde k namáčknutí selete na hrazení kotce nebo doslovně prasnice ulehne na sele a svou vahou ho rozdrtí. K tomu dochází, když prasnice uléhá, aby si odpočinula nebo nakojila selata. Příčiny zalehnutí mohou pocházet ze strany selat, tj. sele nedokáže uniknout nebo ze strany matky, tj. z důvodu jejího onemocnění nebo poruch chování.

Faktory příčin zalehnutí ze strany selat

Mezi důvody, které přicházejí v úvahu ze strany selat, je o hladovění, které vede k tomu, že se selata opakovaně pokoušejí sát, čímž se dostávají do nebezpečné oblasti. Příčinou je nedostatečná tvorba mléka prasnicí.

Dalším faktorem je neadekvátní teplota pro selata v oblasti hnízda. Nízká teplota vede k tomu, že selata ulehají blízko prasnice a tak se vystavují riziku zalehnutí. Stejně tak příliš vysoká teplota v hnízdě vede k tomu, že selata unikají do nebezpečné oblasti blízko prasnice. Mezi další příčiny patří onemocnění, která snižují pohyblivost selat nebo způsobují jejich slabost. Jedná se o následující onemocnění:

  • Hypoglykémie selat

Vzniká sekundárně při nedostatku mléka (poporodní dysgalaktický syndrom) a při nízkých teplotách prostředí.

Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.

Klinika chorob přežvýkavců a prasat,

VFU Brno

Více najdete v Našem chovu 4/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down