10.01.2005 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřeno na welfare drůbeže

Chov drůbeže v České republice prochází v posledním období mnoha změnami. Vzhledem k našemu vstupu do Evropské unie jsme nuceni se jim přizpůsobit, zejména v používaných stájových technologiích.

Chovu drůbeže se ve velké míře věnoval i odborný program mezinárodního hannoverského veletrhu EuroTier, který se uskutečnil v listopadu 2004. Na úvodní tiskové konferenci se nad budoucností chovu drůbeže v nové Evropě zamýšlel i Hein van de Worp z nizozemské společnosti Jansen Poultry Equipment. Za možný problém označil fakt, že zatímco budou evropští producenti nuceni dodržovat přísná opatření týkající se ustájení drůbeže, budou některé východní země, které nemají tak striktní podmínky, Evropské unii v rámci celosvětového trhu úspěšně konkurovat.

Pohoda zvířat
Správné klimatické podmínky zlepšují welfare zvířat a zvyšují tak ziskovost farmy. Mikroklima je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují výsledek chovu hospodářských zvířat. Kontrola mikroklimatu zahrnuje všechna data z oblasti ventilace, teploty a vlhkosti vzduchu. Při používání moderních systémů má farmář k dispozici uvedená data a může operativně měnit nastavení stájových systémů.
Vzhledem k tomu, že drůbež má užší termoneutrální zónu, potřebuje ve srovnání se skotem nebo prasaty více ochrany před nenadálými změnami mikroklimatu.

Výsledek stojí za to
Vhodný systém mikroklimatu je potřebný z mnoha důvodů, například pro kontrolu teploty v zóně zvířat, teplotního zatížení objektu, relativní vlhkosti, zásoby kyslíku, odstranění škodlivých plynů z objektu, zjištění potřeby větrání nebo udržení akceptovatelné kvality vzduchu během celého výrobního cyklu. Dobře navržený a nainstalovaný systém kombinovaný s kvalitním vedením podniku má pozitivní vliv na zdraví a produkci zvířat a dovoluje chovateli zvyšovat genetický potenciál hejna.
Výměnou vzduchu se dosáhne snížení nadměrné vlhkosti a zvýšení obsahu kyslíku. Rychlost proudění by měla brát v úvahu danou stáj a konkrétní zvířata, nejčastěji se udává maximální hodnota 0,25 m/s. Efektivní ventilační systém může fungovat jen v dobře utěsněné a izolované stáji.

Teplota vzduchu i podestýlky
Další důležitou součástí dobrého ventilačního systému je možnost přitápění pro dodržení doporučené teploty. Mladá kuřata nejsou schopna při změnách venkovní teploty udržet stálou tělesnou teplotu. Pokud je v drůbežárně příliš chladno, může se tělesná teplota mláďat snižovat, čímž se zpomaluje růst a zvyšuje náchylnost k onemocnění. Z toho plyne, že je důležité zajistit adekvátní teplotní zdroj, při jehož používání nedochází k nežádoucím výpadkům.
Pro komfortní ustájení kuřat je důležitá i teplota podestýlky. Pokud je v pořádku, jsou v pořádku i chovaná zvířata. Pokud je podestýlka příliš chladná, kuřata se shlukují, i když je teplota vzduchu optimální. Proto se doporučuje použití radiačních líhní alespoň v počátku odchovu kuřat. Pro optimální teplotu při naskladnění jednodenních kuřat se doporučuje vytápění vzduchu zhruba jeden až dva dny před plánovaným termínem.
Dobrý start při výkrmu kuřat hraje důležitou roli ve výkonu celého hejna. Ideální mikroklimatické podmínky jsou důležité i pro nosnice z hlediska úspěšnosti snáškového cyklu (zejména v prvních čtrnácti dnech).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down