Ústav výživy na univerzitě ve státě Mississippi (USA) publikoval zásady skladování krmiv pro zvířata. Ačkoli některé látky nejsou v Evropě povolené, obecná pravidla lze dobře aplikovat do praxe.
- Uchovávejte všechna krmiva a přísady pokud možno v chladu (ideálně při teplotách pod 25 °C, to v letním období ale často nelze dodržet)
- Udržujte krmné suroviny v suchu – vyvarujete se tak růstu plísní a bakterií.
- Zabráňte přístupu hlodavcům a hmyzu do skladu krmiv.
- Pomocí antioxidantů zachovejte tuky a oleje v krmivech.
- Používejte stabilních forem vitamínů.
- Data expirace (obvykle na obalu) jsou povinná pro všechny složky obsažené v krmivech.
- Minimální trvanlivost některých výrobků by měla být vyznačena na obalu.
- Průmyslová krmiva: Expirace osm týdnů po namíchání.
- Obilí: Jeden měsíc po mlýnském zpracování, pokud je stav stabilizovaný.
- Tuky a oleje: Otevřený kontejner – jeden měsíc
Uzavřený kontejner nebo stabilizovaná směs – jeden rok po namíchání.
- Vitamínové směsi: Šest měsíců od přípravy (výjimečně až na jeden rok, pokud jsou stabilizované ethoxyquinem). Vitamin C hydrolyze rychleji.
- Zrniny nebo semena: Jeden rok po sklizni
- Složky neobsahující tuk, proteinové moučky, minerální látky: Nemají žádné zvláštní datum expirace. Musí zůstat suché a bez zjevných kontaminantů.
Zvířata chovaná v zajetí jsou závislá na dietě, kterou jim poskytuje chovatel. Dieta by měla zajistit jejich adekvátní živinové potřeby a dobré zdraví. Některé živiny podléhají destrukci chemickým působením nebo světlem. Vlhkost, teplo a v některých případech i světlo urychluje degradaci živin v krmných surovinách. Správné zpracování krmiv a vhodných podmínek skladování může prodloužit trvanlivost krmiv a složek, ale nikoli do nekonečna.
Proto musí mít všechna krmiva schválené datum expirace. Po tomto datu je krmivo nutné zlikvidovat.
Ethoxyquin
Velmi dobrý antioxidant, který zabraňuje žluknutí tuků a zajišťuje stálost barvy některých barevných koření. O bezpečnosti této látky panují rozsáhlé diskuze, a to zejména v souvislosti se zkrmováním potravinovým zvířatům. V některých zemích je povoleno přidávání ethoxyquinu do kořenících směsí jako prostředek proti ztrátě jejich barvy. Látka se vyrábí synteticky, jedná se o sloučeninu na bázi chinolinu. Americká organizace FDA deklaruje, že nejsou dostatečné důkazy o tom, že je látka škodlivá v množstvích, ve kterých se používá v krmivech pro zvířata, proto je v některých zemích stále povolena (v USA je látka povolena). V ČR a celé EU je látka zakázána.
Podle zahraničních materiálů, celý článek najdete v Krmivářství 3/2017.