Zemědělské družstvo v Želivi hospodaří na Vysočině bezmála třicet let. Velká část jeho historie se ale psala s podtitulkem „vazné ustájení krav“. Jedním z hlavních důvodů neměnného způsobu ustájení i v posledních letech byla příslušnost pozemků družstva k ochrannému vodnímu pásmu.
Situace se změnila až v roce 2002, kdy byla zahájena rekonstrukce původní mléčné farmy – VKK v Želivi. Podle slov ředitele Ing. Josefa Bulanta byla v průběhu 15 měsíců provedena úplná rekonstrukce a dostavba tří původních stájí typu K-208 a porodny pro 120 krav uvedených do provozu v roce 1986 a výstavba kruhové dojírny s čekárnou a vlastního vodojemu. Kapacita stájí se tímto krokem zvýšila ze 744 ks na 930 ks.
Původní čtyřřadé vazné stlané ustájení s mobilní linkou krmení a stlaní, odklizem chlévské mrvy oběžnými shrnovači a dojením krav na stání bylo při rekonstrukci nahrazeno čtyřřadým volným boxovým stlaným ustájením. Úklid chlévské mrvy je řešen traktorem nebo manipulátorem s čelní radlicí do podzemního dopravníku a následně na centrální místo denního odvozu. Krmí se mobilním samojízdným vertikálním krmným vozem o objemu 12 m3. Nově postavený objekt dojírny a čekárny je opatřen kruhovou dojírnou Autorotor od společnosti Westfalia s 32 dojicími místy. Náklady na jedno ustájovací místo dosáhly přibližně 45 tisíc Kč.
Počty a užitkovost
Živočišná výroba v Zemědělském družstvu Vysočina Želiv je zaměřena především na produkci mléka. Chová se zde v průměru 1850 kusů skotu, z toho 890 dojnic a 960 kusů ostatního skotu s vlastním uzavřeným obratem stáda. Z celkového počtu krav je 550 kusů plemene H 100 (užitkovost 8357 kg, 3,83 % tuku a 3,45 % bílkovin), zbylých 335 kusů zahrnuje plemeno C a ostatní křížence (užitkovost 7108 kg, 4,23 % tuku a 3,45 % bílkovin). Počet somatických buněk se pohybuje mezi 200 a 300 tisíci na 1 ml nadojené suroviny. Jak uvádí Ing. Bulant, jsou poslední výsledky ovlivněny změnami a přesuny v souvislosti s rekonstrukcí stájí, která byla mimochodem podle konstatování docenta Sauna, odborníka na výživu z pensylvánské státní univerzity, velice zdařilá. Chovu proto nic nebrání v dosažení užitkovosti nad 10 000 kg mléka.
Chované skupiny dojnic
Dojnice se chovají v několika skupinách podle stadia laktace. Období přípravy na porod trvá čtyři týdny, během nichž se krmí dávka zvýšená koncentrátů - 4,5 kg. Otelené dojnice jsou umístěné ve skupině „velmi raná laktace“, kde se zdržují do 40 až 50 dnů po porodu. Po tuto dobu se dojí čtyřikrát denně. Krmná dávka odpovídá nárokům této skupiny - je více koncentrovaná. Je zde také podaný speciální energetický koncentrát doplněný zdrojem stravitelného vápníku. V další skupině „laktace“ se dojí dvakrát denně. Zde pak zůstávají do zaprahnutí téměř všechny dojnice. Některé kusy, které zabřeznou později, se shromažďují ve zvláštní skupině. Odpadají tak náročné a problematické přesuny mezi produkčními celky.
Nové technologie mají také příznivý dopad na zdraví a reprodukci. Podnik dosahuje březosti po všech inseminacích okolo 50 %. Problémy končetin se zde prakticky nevyskytují, zato vynikající kondice dojnic, zvláště ve skupině velmi raná laktace, je téměř pravidlem.