13.06.2024 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ze dvou mléčných farem jedna

Během Dne nové technologie, který koncem května uspřádaly společnosti ZVOZD Horácko Opatov a AGRICO Třeboň, si mohly desítky chovatelů prohlédnout téměř dokončenou mléčnou farmu v Předíně. „Od kompletní modernizace farmy pro 750 krav, s níž jsme začali před pěti lety a dokončit bychom ji měli v příštím roce, očekáváme vyšší užitkovost dojnic, vysokou produktivitu práce, výrazně lepší ekonomické ukazatele a mnohem lepší welfare zvířat,“ řekl týdeníku Zemědělec předseda družstva Pavel Kovář.

Jedním z ekonomických pilířů družstva je chov skotu, v současné době chová na 650 krav českého strakatého plemene s průměrnou užitkovostí kolem 7500 litrů. V uzavřeném obratu stáda má celkem 1800 kusů skotu včetně 300 býků ve výkrmu, navíc vykrmuje i 2000 prasat a chová na 200 ovcí plemene suffolk.

Rozsáhlá modernizace

„Před šesti lety jsme se rozhodli, že všech 800 dojnic ze dvou farem soustředíme na jedno středisko, a to do Předína, kde jsme měli více vlastních pozemků nezbytných pro moderní mléčnou farmu,“ vrací se k chovu skotu Pavel Kovář. „Tak velké množství dojnic na více místech bylo z hlediska jejich chovu složité a z ekonomického hlediska neúnosné. Tento záměr jsme letos dotáhli do úspěšného konce, dnes máme v Předíně 647 krav, vysokobřezí jalovice zhruba dva měsíce před otelením a 250 telat.“

Vraťme se na mléčnou farmu. V současnosti jsou již v plném provozu dvě nové produkční stáje, každá pro 298 dojnic, velká kruhová dojírna, stáj pro krávy stojící nasucho a vysokobřezí jalovice, stáj s boxovým ustájením telat a porodnou, kotcové ustájení telat přecházející z mléčné na rostlinnou výživu, nové hnojiště a dvě železobetonové jímky na veškeré odpadní vody a močůvku. Ke všem uvedeným objektům a technologickým prvkům, na nichž se podílely firmy AGRICO Třeboň, K-STAV Třebíč, PKD Dačice, Kamír&Co, Haze a Wolf, dostali návštěvníci během prohlídky zasvěcené informace. V příštím roce by měly rozsáhlou modernizaci zakončit silážní žlaby, které budou stát na místě původního čtyřřadého kravína a zastaralé dojírny.

Pozitiva převažují

„Celková investice už vyšla na 180 milionů korun, se silážními žlaby se příští rok dostaneme na 200 či 205 milionů korun,“ počítá Pavel Kovář. „Jen pro zajímavost, druhá totožná produkční stáj, kterou stejní dodavatelé postavili o rok později než první, byla o deset milionů korun dražší. Ale pozitiva převažují. Pohoda zvířat, zvyšující se produktivita práce i užitkovost a větší počet narozených telat za to stojí. Celý provoz si sedá, brakace krav při přechodu do nových stájí byla vysoká, takže věřím, že teď už nás čekají jen lepší časy se stále lepšícími se výsledky. Podařilo se nám  sehnat do Předína dva mladé zootechniky, do nichž vkládáme velkou naději. Hodně si také slibujeme od přímo ukázkové pohody zvířat ve vzdušných a světlých stájích.“

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 25.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down