09.10.2001 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Želvy ohrožují chov skotu v USA

V březnu loňského roku zakázalo americké ministerstvo zemědělství (US Department of Agriculture) dovoz tří druhů suchozemských afrických želv, jmenovitě želvy pardálí (Geochelone pardalis), želvy ostruhaté (Geochelone sulcata) a Bellovy želvy kloubnaté (Kynixys belliana). Veterinární služba zjistila u kusů dovážených z jejich africké domoviny výskyt klíšťat rodu Amblyomma a to stačilo k vyhlášení poplachu.

Tato klíšťata jsou přenašečem nebezpečné rickettsie druhu Cowdria ruminantium vyvolávající smrtelné onemocněné zvané hydroperikarditida přežvýkavců.
Původce hydroperikarditidy napadá výstelku kapilár v srdci, mozku a slezině. Typickým následkem infekce je degenerace srdeční svaloviny a hromadění tekutiny v osrdečníku. Úmrtnost může dosáhnout 95 %, i když původní africká plemena přežvýkavců a africká divoká zvěř je vůči nákaze výrazně odolnější. Právě divoká africká zvířena je stálým rezervoárem nákazy.
Američané se obávají, že po zavlečení cowdrie do jejich chovů by mohlo uhynout 80 % skotu. Všichni doufají, že na většině území spojených států je příliš chladno, než aby se tu mohla infikovaná africká klíšťata šířit. Především v jižních státech USA, např.ve Floridě, by ale mohli přenašeči nebezpečné rickettsie najít vhodné životní podmínky. A právě na Floridě bylo na jedné importované želvě nalezeno klíště, které zřejmě bylo nositelem cowdrie. Vzhledem k nedávným neblahým zkušenostem Britů se slintavkou a kulhavkou nehodlají Američané nic riskovat.
Chovatelé želv tvoří v USA překvapivě vlivnou skupinu a začali se proti verdiktu ministerstva zemědělství bouřit. „Mé podnikání se dostalo na celé měsíce na slepou kolej,“ stěžoval si chovatel želv z Arizony Richard File.
Americké ministerstvo neustoupilo v zákazu dovozu želv do USA, ale slevilo ze zákazu převozu želv mezi jednotlivými americkými státy. Každá želva ale musí mít „pas“ vystavený veterinářem se státní licencí. Za 25 až 50 dolarů dostane želva po bedlivé prohlídce „razítko“ stvrzující, že je „prosta klíšťat“. Chovatelé obchodující s želvami ve velkém mohou dostat dokonce slevu. Odpovědná místa uvažují o tom, že by se povinné veterinární kontroly nevztahovaly na želvy odchované ve Spojených státech v zajetí, protože ty nemají příležitost se africkými klíšťaty nakazit. To by mohlo snížit cenu želv z domácích odchovů. Ochránci přírody si od toho slibují pokles zájmu o želvy importované z Afriky. Všechny tři želvy, jichž se veterinární opatření týkají, patří mezi druhy ohrožené vyhubením a odchyt pro uspokojení poptávky mezi chovateli představuje jednu z největších hrozeb, jakým želvy v současnosti čelí. Akutní ohrožení amerického skotu tak paradoxně může přispět k záchraně afrických želv.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down