01.04.2003 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci ve městě nad Seinou

Že Francie nepřitahuje své návštěvníky jen „eiffelovkou“ a módními trendy, o tom svědčí množství zájemců o tradiční zemědělský veletrh SIMA 2003, který se konal na sklonku února na severním výstavišti Villepinte v Paříži. Na ploše o rozloze 220 000 m² se představilo 1350 vystavovatelů ze 39 zemí, kteří s sebou přivezli nejen novinky ze zemědělské techniky, ale i množství hospodářských zvířat. A tak návštěvník, který ovšem v pavilonech nezabloudil, odcházel z výstaviště velmi spokojen.

Dojená plemena skotu
Holštýnky jsou už dobrou desítku let dobře známé i chovatelům v České republice. Nejeden z nich je použil jako „záchranný kruh“ v chovu dojeného skotu. Markantně totiž zvyšují dojivost, stabilizují obsah složek v mléce. Vyžadují ovšem kvalitní krmení, ošetření i ustájení. Na francouzském veletrhu byl tomuto plemeni věnován jeden celý výstavní den. Byly zde zastoupeny všechny kategorie, vyhlašovali se šampióni.
Součástí výstavy byla i prezentace plemene ayshire prostřednictvím kanadských chovatelů. Tyto dojnice se vyznačují především vysokým obsahem proteinu, optimálním obsahem ostatních mléčných složek, nízkým počtem somatických buněk, excelentním exteriérem (vemeno, končetiny) a velmi snadným telením.
Pro všechny chovatele dojených plemen byla na veletrhu k dispozici bohatá nabídka dojicích systémů. Se svými aktivitami se představila například firma Puli-systém z Itálie. Puli-mamm je komplexní program péče o vemeno, který zajišťuje mytí, masírování, desinfekci a vysušení mléčné žlázy před dojením. Jen tato celková péče dokáže snížit obsah somatických buněk v mléce, a tím eliminovat případné zárodky zánětů vemene a následně zlepšit ekonomiku chovu.
Turecká firma Sezer v Paříži prezentovala kromě klasických typů dojíren i mobilní dojicí jednotku. Tato jednotka je na trh dodávána v několika variantách, s jedním dojicím strojem a jednou konví, nebo se dvěma stroji a jednou konví, nebo v modifikaci dva plus dvě.
Koncern Gascoigne Melotte nabídl návštěvníkům veletrhu kromě jiného i dojicího robota Zenith. Používání tohoto přístroje zaručuje přes nevýhodné vysoké počáteční náklady několik výhod. Robot je dojnicím k dispozici neustále, vícenásobným dojením za den se tedy zvyšuje celkové množství mléka. U Zenithu je zaručena maximální aseptičnost, takže nehrozí záněty mléčné žlázy. Navíc nenarušuje prostředí ve stáji jako pracovníci v klasickém provozu shánějící plemenice do dojírny.
Zlatou medaili Palmarés de l´innovation získala firma Japy svým systémem pro sběr mléka pomocí získávání a analýzy dat. Tento produkt umožňuje okamžitou kontrolu procesů potřebných k výrobě kvalitního mléka. Modul je instalován v tanku a kontroluje operační data, např. čas, teplotu, proplach atd. Software je instalován na laptopu nebo PC, archivuje získaná data a umožňuji práci s nimi.

Masná plemena skotu
Blonde d´Aquitaine je plemeno ve Francii velmi oblíbené pro vynikající schopnost adaptace na různé podmínky prostředí. Selekční program „blond´áků“ je precizně propracován, základnu pro selekci tvoří na 31 tisíc krav. Průměrné hodnoty dosažené v roce 1995 na populaci o 54 353 kusech obsahuje tabulka.

Průměrné hodnoty populace plemene blonde d´ Aquitaine (54 353 ks) v roce 1995
Ukazatele Býčci kg Jalovičky kg
Hmotnost při narození 47 44
Hmotnost ve 120 dnech 178 169
Hmotnost ve 210 dnech 285 165
Hmotnost v roce 486 376

Vysoce ceněné jsou i jatečné parametry, výtěžnost se udává v rozmezí 65 až 73 %. Při porovnání kříženců tří masných plemen (blonde, hereford a masný siemental) vykazovalo toto plemeno nejvyšší přírůstek (1250 g) a nejnižší konverzi přepočtenou na jatečnou hmotnost zvířete (6,6 kg).
Belgické modrobílé plemeno se vyznačuje raností, průměrný věk při prvním otelení se pohybuje mezi 25 až 26 měsíci. Délka březosti je kratší než u ostatních masných plemen, udává se na úrovni 282 dnů. Průměrné hodnoty z testační stanice býků z roku 1999 (věk 13 měsíců) jsou: živá hmotnost 541 kg, výška 1,21 metrů a denní přírůstek 1,55 kg.

Ovce na veletrhu
Malí přežvýkavci byli na veletrhu Sima zastoupeni především tradičním národním plemenem ille de France v počtu kolem 40 kusů. Dále měli návštěvníci možnost spatřit suffolky a ovce plemene charollais. Téměř každý chovatel vystavující ovce se prezentoval jakousi vizitkou se základními informacemi o jeho chovu.
Chovatelé malých přežvýkavců se na veletrhu živě zajímali i o dojírny pro tato hospodářská zvířata. Jednu z nich představila španělská firma Flaco. Tento dojicí systém je v celé své šíři uzpůsoben potřebám malých zvířat. Kvalitní způsob dojení garantuje maximální jakost získaného mléka. Jednou z inovací této firmy je i dojírna s rychlým odchodem. Společnost Flaco je kromě toho dodavatelem i ostatních zařízení potřebných při získávání mléka (např. chladicích tanků) a také krmných automatů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down