Asi pro většinu lidí je Malta hlavně oblíbenou turistickou destinací. Málokdo však ví, že již 15 let spolu úzce spolupracují maltští a čeští chovatelé hospodářských zvířat. Při příležitosti tohoto zajímavého výročí jsme se konečně na Maltu vypravili zjistit, jak se zdejším farmářům daří.
Trendem poslední doby je snaha o co možná nejmenší závislost na dovozu. Zcela to asi nebude možné nikdy, ale do určité míry se to přece jen daří. Nyní mají místní již vyřešeno samozásobení pitnou i užitkovou vodou (ano, ani to není na Maltě samozřejmost), elektrická energie je převážně vyráběná ve velké elektrárně na zemní plyn, který je však dovážen na obřích tankerech po moři, ale je budováno i podmořské potrubí. Podobná snaha je patrná i v oblasti potravinářství, kdy je maximálně podporována domácí výroba. To je výhoda pro zdejší farmáře, kteří se zaměřují na výrobu mléka, vepřového masa, vajec, králíků, ovčího a hovězího masa, zeleniny, vína a oliv. Díky reliéfu a podnebí souostroví však bude navždy nutné dovážet obilí, objemná krmiva, olejniny a cukr. Každým rokem se domácí produkce jmenovaných komodit zvyšuje a snižuje se jejich dovoz ze zahraničí. Kéž by i náš stát přemýšlel podobně!
10 tisíc dojnic
Před několika desítkami let zde byly pouze maličké farmy s několika zvířaty a nízkou užitkovostí. Dnes je patrný příklon k vyšší koncentraci zvířat, modernímu ustájení a výraznému navýšení užitkovosti.
Produkcí mléka se nyní zaobírá okolo stovky farem, kde je chováno přibližně 10 tisíc dojnic s průměrnou užitkovostí 8500 kg mléka. Dominantním plemenem je holštýn při veliké oblibě jeho red varianty (asi 15%). V poslední době jsou populární i jerseyky a kříženky s brown swissem. Krávy jsou převážně ustájeny v moderních vzdušných halách s perfektní ventilací. Většina chovatelů nemá ani jediný hektar půdy a veškeré krmivo nakupují ze Španělska nebo Itálie a kejdu prodávají do bioplynové stanice. Mléko si každý farmář sám odváží vlastním dopravním prostředkem do jediné mlékárny na Maltě. Vše důležité pro chovatele zajišťuje družstvo KPH, které je ve vlastnictví farmářů s podílem státu. Toto družstvo vlastní také onu mlékárnu, míchárnu a sklad krmných směsí, zaměstnává čtyři inseminační techniky, kteří však zároveň provádějí korekci paznehtů a servis dojíren a chladících zařízení. Typická krmná dávka je postavena na lučním a vojtěškovém senu excelentní kvality, krásné slámě a velkém množství koncentrovaných krmiv (až 15 kg/KD).
Bc. Magdalena Zajíčková
Ing. Petr Zajíček
Inplem, s. r. o.
Více v Našem chovu 6/2018