Není jednoduché přesvědčit vedoucí pracovníky, aby se podělili o své chovatelské zkušenosti. Moderátorovi MVDr. Václavu Osičkovi a organizátorům soutěže Mléčná farma roku se to podařilo. Našli čtveřici odvážných do panelové diskuse, která se uskutečnila při vyhlášení výsledků soutěže na přehradě Seč. Připomeňme si nejdůležitější okamžiky.
Diskutující:
Představení podniků:
Kolik máte mastitid, jaký je původce a jak evidujete nemocná zvířata?
LH: Léčené krávy, kterých je v průměru 6 až 8, jsou ustájeny zvlášť, zařazeny na konec dojení. Hlavním patogenem je S. uberis i hodně agresivní E. coli. Antibiotika u coli mastitid vůbec nepoužíváme, někdy o jeden struk kráva přijde, ale dostane se zpět do laktace.
TK: Nejvíce se vyskytuje S. uberis a parauberis, také E. coli. Odběr vzorku se dělá na dojírně do zkumavky, provádíme faremní kultivace, hodnotíme i stav mléčné žlázy a celkový stav zvířat. Vedeme záznamy v deníku nemocí a využíváme také dojírenský program, každý kus známe individuálně, osvědčilo se drenčování. Máme i různé značení zvířat páskou, nově mají ošetřovatelky v dojírně k dispozici tablet, kde jsou všechna léčená zvířata – obsluha se může podívat, jakou mastí mazat nebo kdy může mléko do tanku.
PW: U nás je na každém chovu hlavní zootechnik, který řeší případy individuálně. Děláme stejné postupy, jak zmínili kolegové. Když jsem nastupoval na jeden z chovů, byly tam hrozná čísla, milionářky atd. Nastavili jsme pravidla, kultivace, snížili jsme průměr PSB na 250 tisíc. Posléze jsme zavedli kamery na dojírnách. Pak jsme řešili nedodržení postupů s pracovnicemi, s tím, že to mělo vliv na jejich peněžní ohodnocení. Tím jsme se během několika měsíců v PSB dostali ke 100 tisícům. Jde o dobrou motivaci lidí, prémie vyplácíme za dodržování pracovních postupů, nikoli za množství mléka.
Moderátor: Připomínám citát od Gordieho Jonese: „Každý problém na farmě má své jméno a příjmení…“
Více z diskuse v Našem chovu 5/2024. Foto Michaela Plotová.
LH: VOD Stěbořice, 1600 ha na Opavsku, celkem 1000 kusů skotu na dvou farmách, 400 krav, výkrm býků H i kříženců s belgickým modrobílým, jalovice na pastvě. Produkční krávy v jedné stáji, stelivo separát, vyhrnovací lopaty. Krávy stojící sucho jsou ustájeny na hluboké podestýlce. Dojení 2x denně, z KU 12 000 kg mléka. Asi 10 % stáda tvoří plemeno brown-swiss jako „srdeční“ záležitost.