Konference nadnárodní společnosti Alltech v Lexingtonu zahájila plenárním zasedáním, na němž vystoupil mimo jiných prof. Rodolphe Barrangou, specialista na editaci genomu metodou CRISPR – Cas 9. Naznačil, že půjde o revoluci ve výrobě potravin.
Profesor na státní univerzitě ze Severní Karolíny dr. Rodolphe Barrangou je odborníkem na metodu zvanou CRISPR. Ve své přednášce v Rupp aréně před širokým plénem asi 4000 lidí z 80 zemí, diskutoval o potenciálu této technologie založené na editaci DNA, která by měla a asi nepochybně bude, znamenat revoluci v produkci potravin a v zemědělství.
„Nejen, že tato technologie změnila můj život jako vědeckého pracovníka, ale také jako pacienta a rodiče. Tento „molekulární skalpel, který řeže DNA", má potenciál upravit, změnit a přepisovat DNA s nebývalou snadností a dostupností k vytvoření nových genových terapií, syntetických orgánů a přírodních vakcín. Dokonce má potenciál vytvářet programovatelná „antibiotika“, která selektivně hubí patogeny, jako je např. Salmonella.
„Podle mého názoru je CRISPR technologií tak převratnou a inovativní, že změní a bude definovat genezi další generace produktů v celém potravinářském průmyslu," sdělil prof. Barrangou.
Dostupná jsou např. CRISPR rajská jablka, beta karotenem obohacená rýže a další potraviny rostlinného původu. V živočišné výrobě jde například o CRISPR označená vejce, která po prosvícení dají jasný signál, které pohlaví se nachází uvnitř, a odpadá nutnost sexace kuřat po narození spojená s likvidací kohoutků.*