30.07.2002 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpráva o činnosti FEFAC

Už od svého zvolení na minulém výročním zasedání v Helsinkách členové prezidia analyzovali faktory, které by mohly mít největší vliv na budoucí vývoj krmivářského průmyslu. Měli za cíl zkvalitnit organizaci a působení FEFAC.

Výsledkem je, že se zaměřili na následující aspekty:
1. Vliv globalizace
2. Bezpečnost potravin
3. Akce nátlakových skupin
4. Roli maloobchodu
5. Vývoj evropské legislativy.

Shody dosáhli v názorech na úkoly asociace FEFAC, která by měla pokračovat v poskytování servisu členům v následujících oblastech:
a) Lobbing - na úrovni EU zajistit členský pohled a soustředit se prioritně na legislativu, která se finalizuje.
b) Interpretace – dopad chystané legislativy na členy asociace a získávání názoru členů ve smyslu zefektivnění a).
c) Reprezentace - setkávání na fórech EU a na mezinárodní úrovni.
d) Prognostika – jaký vliv přinesou změny na krmivářský průmysl a na další legislativu a názor konzumentů
e) Komunikace – podávání ucelených zpráv ve všech důležitých oblastech krmivářského průmyslu.

Postupně vznikají v rámci FEFAC nové specializované komise. V březnu 2002 bylo rozhodnuto vytvořit nový odborný výbor pro premixy a minerální krmiva. Další výbory ještě vzniknou, potřebný je pro krmiva pro ryby a koně.

Plán akční bezpečnosti krmiv (FEFAC Benchmark Standard)
Tento plán byl přijat na setkání v roce 2000 v Lucembursku. Představil ho viceprezident pro otázky kvality Martin Tielen a vysvětlil transformaci pokynu asociace pro implementaci národních kodexů Dobré výrobní praxe ve výrobě krmiv do Plánu akční bezpečnosti FEFAC, tak aby došlo k vzájemnému uznání mezi národními kodexy.
. Mnoho partnerů tuto iniciativu podporuje tyto iniciativy a zavazují se, že se budou podílet na vývoji vyvíjet evropského kodexu pro své výrobky z oblasti výživy zvířat. Někteří z nich volají po lepší harmonizaci národních kodexů nebo dokonce moratoriu dokud nebude zavedena označená řada standardů FEFAC.

FEFAC se brání proti procentické deklaraci
Na mimořádném zasedání v květnu 2002 v Madridu rozhodl FEFAC obrátit se legální cestou na Evropský parlament proti direktivě 2002/02/EC . Jde o povinnost procentické deklarace obsahu krmných surovin ve směsích. Ta by měla vejít v platnost 6. listopadu 2002 a porušuje ochranu duševního vlastnictví. Je to poprvé za patnáct let, kdy se rozhodla asociace obrátit se na Evropský soud

Stanoviska FEFAC
- na masokostní moučky a kuchyňské odpady
FEFAC zaujímá pozici proti reautorizaci masokostní moučky. Zákaz upravené živočišné bílkoviny by měl opravdu zůstat. Je teřba poznamenat, že ve svém dopise z ledna 2002 David Byrne informoval FEFAC, že tento problém by měl být opět diskutován v lednu 2003. Dodejme, že většina kandidátských zemí dosud ještě masokostní moučku ve výživě zvířat využívá.

Ke stanovení a označování GMO ve výživě zvířat
FEFAC se přiklonil k označování „non GM“ produktů tak, aby nezkreslovalo konkurenci mezi producenty z různých zemí. Asociace navrhuje schéma označování založené na analytických metodách detekujících přítomnost GMO. FEFAC oponuje zavedení přímé souvislosti mezi tolerancí pro krmiva a potraviny, podle které by měly být výrobky označené „containing GMOs“ (obsahuje GMO) nebo „GMO-derived“ (geneticky upraveno).

Ke tvorbě nové právní regulace pro potraviny a ustanovení nové Evropské agentury pro bezpečnost potravin
FEFAC žádá, aby principy aplikované pro potraviny byly rovněž aplikované pro výživu zvířat, rovněž principy HACCP a ALARA vyjma aplikace nulové tolerance.

K hodnocení Společné zemědělské politiky (CAP)
FEFAC požádal EU komisi, aby garantovali stejné podmínky na hracím poli konkurence při dodržování předpisů týkajících se zdraví, označování a welfare po evropských producentech. FEFAC volá po lepší harmonizaci mezi podmínkami tržního managementu a dodržování zdravotních standardů. FEFAC vyzval evropskou komisi aby uznala význam evropského krmivářského sektoru pro konkurenceschopnost evropské živočišné produkce.

Na medikovaná krmiva
FEFEC kritizoval stanovisko některých členských států vykonávajících nátlak na zavedení nulové tolerance pro výrobu medikovaných krmiv. Evropská komise vytvořila pracovní skupinu zodpovědnou za zjištění možnosti aplikace předpisu týkajícího se medikovaných krmiv v současných podmínkách na evropské úrovni.

Pozice k zoonózám
FEFAC vysvětlil měřítka schválená pro výrobu krmných směsí pro eliminaci a kontrolu salmonely, potvrzující, že hlavní problém se nachází v navazujících článcích řetězce.

Krmná aditiva
FEFAC kritizoval návrh komise požadující reautorizaci krmných aditiv vžda na období deseti let. To by mohlo vést ke ztrátě velkého počtu aditiv, za jejichž vývoj a autorizaci by nechtěly firmy zbytečně utrácet peníze.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down