Velký důraz je v současné době kladen na welfare zvířat a kvalitu produktů. Kvalita živočišných produktů je hodnocena na základě řady fyzikálních a chemických ukazatelů, mikrobiální kontaminace nebo senzorické analýzy. Z hlediska zdraví konzumentů je důležitým ukazatelem kvality produktů obsah n-3 mastných kyselin a poměr n-6/n-3 mastných kyselin.
Polynenasycené n-3 mastné kyseliny totiž snižují riziko srdečních chorob, osteoporózy, revmatoidní artritidy, autoimunitních poruch nebo rakoviny. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měl být poměr polynenasycených mastných kyselin n-6/n-3 4–5 nebo méně. Redukci tohoto poměru lze zajistit výživou, tedy zařazením vhodných komponent do krmné směsi, které obsahují vyšší množství n-3 polynenasycených mastných kyselin. Významným zdrojem n-3 mastných kyselin je rybí tuk nebo lněné semínko. Lněné semínko obsahuje 35–45 % oleje, z toho 45–52 % je α-linolenová kyselina, která je prekurzorem dalších dvou n-3 mastných kyselin, kyseliny eikosapentaenové a dokosahexaenové kyseliny. Antinutriční faktory lnu však mohou snížit užitkovost drůbeže. Koncentraci antinutričních látek v lněných semenech lze výrazně snížit extruzí.
Konopné semínko
Rovněž konopné semínko vyniká příznivým poměrem n-6/n-3. Hlavní mastnou kyselinou ze skupiny polynenasycených mastných kyselin vyskytující se v konopném semínku je kyselina linolová, která zaujímá 60 %. Kyselina α-linolenová dosahuje 17–19 %. Z toho vyplývá poměr kyseliny linolové (n-6) ku kyselině α-linolenové (n-3) 3,3. Z dříve prezentované studie je zřejmé, že konopí používané v dietě slepic vedlo ke zvýšení obsahu n-3 polynenasycených mastných kyselin a intenzitě barvy vaječných žloutků a nemělo nepříznivý účinek na senzorický profil vařených vajec. Dávka konopného semínka 10 % a konopného oleje 4,5 % v krmivu slepic je dobře snášena, je bezpečná a účinná.
Nevýhodou je, že polynenasycené mastné kyseliny snadněji podléhají oxidaci než nasycené, a proto je důležité, aby byl zvířatům do krmné směsi dodáván současně i nějaký antioxidant, který sníží oxidaci mastných kyselin jak v krmivu, tak i v samotném produktu. V případě konopného semínka je výhodné, že je přirozeným zdrojem vitaminu E, který vykazuje antioxidační vlastnosti a není tudíž nutné krmnou směs obsahující konopné semínko nadměrně dotovat tímto vitaminem.*
Prof. Ing. Miloš Skřivan, DrSc.,
Ing. Michaela Englmaierová, Ph.D.,
prof. Ing. Věra Skřivanová, CSc.
Výzkumný ústav živočišné výroby, v. v. i.
Článek najdete v Našem chovu 2/2022.