08.12.2021 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

‎‎Finsko dbá na welfare prasnic i selat

Finská státní tajemnice slavnostně otevřela novou‎ ‎volnou  porodnu‎
‎V posledních letech se Finsko stalo průkopníkem v oblasti udržitelných kotců pro prasnice. Největší finský producent selat Timo Heikkilä je jedním z průkopníků. S pomocí dodavatele vybavení stájí WEDA Dammann & Westerkamp farmář od Tulského moře, 200 kilometrů západně od Helsinek, úspěšně přeměnil svou farmu na volné porody.

Nové pohybové kotce Heikkiläs byly  oceněny na slavnostním ceremoniálu finskou vládou. Na začátku listopadu Jaana Husu-Kalliová, státní tajemnice ministerstva zemědělství a veterinářka, slavnostně otevřela nové kotce. S novými jednotkami má nyní Heikkilä celkem 12 stájí s 32 pohybovými kotci.

 Finové‎prosazují větší‎ welfare zvířat‎‎.

Finský vládní program již asi pět let důsledně propaguje systémy chovu, které zajišťují lepší životní podmínky zvířat. ‎
‎‎Od té doby farmy s chovem  prasat ve Finsku stále více přestavují své stáje. WeDA od počátku aktivně podporovala své finské zákazníky a partnery. Navštívilo se několik návštěv finských zemědělců WEDA  referenčních farem. Jako zástupce vlády, ale také jako veterinářka byla státní tajemnice Jaana Husu-Kalliová při příležitosti inaugurace obzvláště potěšena, že finské farmy investují do dobrých životních podmínek zvířat, a vytvářejí tak podmínky pro chov vhodný pro všechny druhy.

Větší ‎‎bezpečnost pro‎ ‎selata‎‎

Použití nových porodních kotců WEDA je na jedné straně odůvodněno bezpečností selat. ‎‎ Bez odpovídající technologie mohou prasnice zalehnout a udusit selata. Na farmě Heikkiläs je toto riziko minimalizováno teplotními rozdíly: Prasnice sama, která produkuje hodně tepla, potřebuje chladný povrch, zatímco selata hledají teplo. Selata jsou proto umístěna v doupatech, kde tepelné lampy zajišťují teplotu 35 stupňů. Na druhé straně je teplota výrazně pod 20 stupňů a podmínky jsou pro prasnici příznivé. Vzhledem k teplotním rozdílům jsou prasnice a selata většinu času odděleny.

Bezpečnost ‎‎pro personál‎
‎‎
‎Nové kotce  také poskytují větší bezpečnost pro personál stáje. V případě potřeby je možné přeměnit kotec na dočasnou klec, aby prasnice mohly být uzavřeny při čištění kotců nebo ošetření. ‎Prostor, který mají zvířata v kotci k dispozici, byl také pečlivě promyšlen. Proto je prostor pro prasnici trojúhelníkový. Zkušenosti z jiných hospodářství ukázaly, že trojúhelníkový tvar je nejvhodnější pro minimalizaci úmrtnosti selat.

Méně ‎‎práce,‎ vyšší produktivita

‎Kromě inovací v oblasti dobrých životních podmínek zvířat musí se také řešit to, aby se zlepšila produktivita a snížily vstupy lidské práce. ‎
‎‎To znamená především technologie, které povzbuzují zvíře, aby se chovalo přirozeně. Například dávkovače slámy jsou umístěny v kotci tak, aby výkaly přistály spíše na roštu než na betonové podlaze. To snižuje množství práce spojené s udržováním stodoly v čistotě, takže pointa je, že technologie mají vždy pozitivní vliv na zvířata i lidi. ‎*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down