13.11.2023 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

20 let robotického dojení

Při příležitosti dvacátého výročí uvedení do provozu prvního dojicího robota v České republice a zároveň při otevření nové robotické stáje v a. s. Selekta Pacov se konal v podniku Den otevřených dveří.

První mléko začalo protékat mléčným potrubím robotů Lely Astronaut již v půli listopadu roku 2003. Dojnice holštýnského plemene byly převedeny z vazného ustájení přímo na volno k robotům. I takové husarské kousky se podařily ředitele Selekty Pacov Ing. Josefu Divišovi a jeho týmu.

O dvacet let později se samozřejmě ukázalo, že robotické dojení krav má smysl, je pro mléčnou farmu jednou z cest. Zařízení se za léta vývoje zdokonalila a v branži působí více výrobců. Nová stáj s kapacitou 252 boxových loží pro krávy byla osazena čtyřmi dojicími automaty DeLaval od dodavatele společnosti Moso, s. r. o. Václava Vítka. Ten se vlastně vrátil po dvaceti letech na místo činu, protože on byl prvním vyškoleným servisním mechanikem dojicích robotů (tehdy Lely Astronaut) v Pacově.

Zajímavé, že krávy jsou v nové stáji vybaveny hned dvěma druhy „chytrých náušnic“. ISB Genetic dodala kravám do ucha tzv. Cow manager, což je systém sledování aktivity krávy a žvýkání s následným vyhodnocením. V pravém uchu je systém s pracovním názvem Cow tracker, který zatím nabízí identifikaci dojnic v robotech a vyhledávání zvířat ve stáji pomocí blikajících diod, do budoucna se připravuje ještě více funkci. Systém vyvíjejí čeští vývojáři Vaněk a Šandera, takže jim můžeme držet palce, třeba se prosadí i v mezinárodní konkurenci. Selekta Pacov tedy v tomto případě nabídla svá zvířata k testování.  

Ing. Josef Diviš při oslavě výročí zmínil všechny důležité milníky podniku, vyjmenoval také všechny dodavatele, kteří se podíleli na nové stáji. Kromě hlavního dodavatele dojicích techniky se na stáji podílely firmy: Farmtec, Haze, Kottech zámečnictví, STS Prachatice, Elektro VD Pacov, Unimont Pacov, Rekupera, Pavel Fišák chladírenství a další.

Kapacitní a velice prosvětlená novostavba stáje je z části naskladněna mladými kravami, které již dosahují denní nádoj průměrně 36 litrů. Zootechnici oceňují pokrok robotů DeLaval a jejich schopnost nasazovat vemena bez jakéhokoli předchozího „ladění“.

Celkový účet za kompletní stáj s mléčnicí byl 66 milionů Kč, s tím, že z provozu Selekta zaplatila 10 milionů, 56 milionů si půjčila od banky Moneta money bank. Úvěr je podpořen z programu Investice PGRLF. Splácet úvěr začne Selekta příští rok a měsíčně musí na splátky vydělat o půl milionu více.

Součástí programu byly komentované prohlídky areálu farmy, ale např. také ochutnávka nepálské kuchyně, kterou připravil jeden ze zaměstnanců společnosti.

Dodejme, že Selekta Pacov chová aktuálně 390 krav, tedy včetně mladých kategorií 950 kusů skotu celkem. Počítá s navýšením stavů a výstavbou ještě jedné moderní stáje o přibližně stejné kapacitě.    

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down