Ještě před osmi lety podnik v dluzích, ale již v roce 2024 Zemědělec roku v Jihočeském kraji a v tomto roce druhé místo v soutěži Mléčná farma roku v kategorii Holštýn se ziskem 99 bodů. Takový progres zaznamenala společnost VYSOČINA Dolní Hrachovice.
Navštívili jsme zemědělský podnik v Dolních Hrachovicích, který je dnes dceřinou společností družstva ZD Pojbuky. Pod vedením jednatelů Ing. Františka Strnada a Bc. Vojtěcha Hrůši a dvojice zootechniček, Petry Volfové a Markéty Tomáškové, se podařilo dosáhnout pozoruhodných výsledků v chovu dojného skotu. Jaká tedy byla cesta k užitkovosti dosahující 12 000 kg mléka za laktaci?
Podnik Vysočina Dolní Hrachovice kupovalo ZD Pojbuky v roce 2017, přičemž hospodářský výsledek se pohyboval několik milionů v červených číslech. Když v roce 2019 nastoupila na pozici zootechnika Petra Volfová, užitkovost stáda činila 9500 kg za normovanou laktaci. Pokud jde o plemeno, holštýnské stádo vzniklo postupně z převodného křížení z českého strakatého skotu.
Počátky plné výzev
Při nástupu Petry Volfové se chov potýkal s problémy, zejména s vysokým počtem somatických buněk v mléce. Zootechnička odhaduje, že somatika mohla dosahovat až 350 000 i více. Dále trápila chov celková konstituce krav a také především stav vemen. Přestože na farmě byly moderní technologie, jako dva dojicí roboty Lely (typ A3, zděděné z roku 2008), situace nebyla zdaleka ideální. Stáj samotná byla starší, pouze rádoby zrekonstruovaná v roce 2008 spojením dvou starých vazných kravínů. Stěny zůstaly původní, proto jsou budovy příliš nízké a nemají kapacitu. Navzdory těmto nevýhodám, které jsou v rozporu s moderními doporučeními pro ustájení, se podařilo dosáhnout špičkové užitkovosti.
Farma Dolní Hrachovice nyní chová asi 135 dojnic holštýnského skotu, které v loňském roce dosáhly mezidobí 366 dní, počet somatických buněk 125 tisíc, lineárního skóre (do 4,0) 93 %, sumy tuk plus bílkovin 2,86, průměrného laktačního dne 151,7, a nádoje na ustájenou dojnici 39,88 kg mléka. Když tyto výsledky sečteme a obodujeme, znamenají druhou příčku v celostátní soutěží Mléčná farma roku v holštýnském plemeni. To je až neuvěřitelný úspěch, když přihlédneme k tomu, že před několika lety byl tento chov na průměru republiky. Mléko je hlavní komodita, která podniku tvoří tržby, a putuje do Madety.
Klíčové kroky ke zlepšení
Jak jsme se postupně z úst jednatelů a zootechniček dozvěděli, cesta k současným výsledkům zahrnovala několik zásadních změn. Petra Volfová popisuje zavedení postupů: „Postupnou brakací a výběrem plemenného materiálu jsme docílili toho, že jsme se momentálně dostali na hranici 12 000 kg mléka. Kromě toho jsme intenzivně pracovali na správných postupech léčení mastitid.“
Více najdete v Našem chovu 7/2025.*