29.05.2012 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Van Saunův pohled na efektivní odchov telat

Jen správně odchovaná telata mohou být základem pro zdravé stádo, které je předpokladem odpovídající užitkovosti. Asi takový závěr mohli vyvodit účastníci odborného semináře, který v polovině května uspořádala na výživu a krmení zvířat specializovaná společnost Fides Agro. Ústřední postavou chovateli očekávané akce byl profesor Robert J. van Saun z Pensylvánské univerzity, který se opět představil v dobré formě. Přeplněnému publiku konferenčního sálu hotelu Skalský Dvůr dal tentokrát návod, jak efektivně odchovávat telata. Jinými slovy, jak minimalizovat jejich ztráty.

Výsledky výzkumu i z chovatelské praxe dokazují, že jakékoli zanedbání péče o tele v období mléčné výživy má dlouhodobé následky, které se negativně promítají do ekonomiky chovu. Ať už v podobě mrtvě narozených nebo uhynulých telat, zvýšených nákladů na jejich léčbu nebo následně nižší užitkovosti.
„Cílem je dostat ztráty telat v podobě mrtvě rozených nebo uhynulých během 24 hodin u jalovic pod osm procent, respektive pod šest procent u krav. Přitom obtížné porody by neměly převyšovat 20 % u jalovic a 10 % u krav. Za celé období mléčné výživy je pak cílem dosáhnout snížení ztrát telat pod šest procent,“ zahájil své vystoupení profesor Van Saun.
Cesta ke snížení zrát telat není jednoduchá a podle uznávaného specialisty pensylvánské instituce vyžaduje komplexní řešení
„Tele je vystaveno mnoha rizikovým faktorům ovlivňujícím jeho zdraví. Ať už je to trauma při porodu, nekvalitní mlezivo, teplotní stres, zhoršená zoohygiena nebo nízká úroveň ošetřovatelské péče. Z tohoto pohledu je klíčová imunita telat. Zlepšení imunitního systému telete docílíme jednak kvalitním mlezivem, jednak vakcinací. Současně je však třeba pracovat na snížení patogenní zátěže v prostředí, a to dobrou sanitací a dodržováním zásad biosekurity.
Pro udržení zdraví telat je nezbytné poznat hlavního původce onemocnění a dobu jeho nejpravděpodobnějšího výskytu,“ vypočítal v zápětí.
Celý článek najdete v červencovém čísle časopisu Náš chov.
Zbývá ještě doplnit, že na semináři vystoupili také prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, jenž hovořil o aktuálních otázkách chovu skotu a privátní veterinární lékaři – MVDr. Jiří Kutal a MVDr. Jiří Davídek. Ve svých prezentacích se věnovali nejpalčivějším onemocněním telat – kokcidióze a bronchopneumonii, o nichž se dočtete v některém z dalších čísel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down