18.08.2016 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aberdeen angus má vlastní asociaci

Rozhovor s Ing. Ivo Chládkem, předsedou Asociace chovatelů aberdeen angus, z. s.

Nedávno jste přijal místo předsedy Asociace chovatelů aberdeen angus, jak tuto funkci vnímáte a co plánujetel během svého období udělat?

 

Ano.  Předsedou asociace jsem se stal teprve v nedávné době – na výroční členské schůzi v dubnu loňského roku. Své působení ve funkci chápu jako pracovní záležitost. Byla před námi snad nejdůležitější úloha a to převod asociace do souladu s nově platnou legislativou – z. č. 89/2012 Sb. Byly přijaty nové stanovy, nový jednací řád, byl změněn název a sídlo asociace. Je však nutno podotknout, že to není zásluha jednoho člověka, ale zásluha celé Rady asociace a potažmo všech členů, kteří se aktivně zapojili do přípravy a přijetí nových dokumentů.

 

A jaký vztah máte k Českému svazu chovatelů masného skotu?

Asociace chovatelů aberdeen angus, z. s. má právní subjektivitu a je členem ČSCHMS.

 

Raději červená nebo černá?

Snad červená. I když skutečně na barvě nezáleží, každý barevný ráz má svoje kouzlo a tím i své příznivce.

 

Je u nás skutečně doceněno mramorování masa známé u plemene aberdeen angus?

Mramorování masa u plemene angus není u nás stále doceněno. Má to snad své kořeny z dob předcházejících, kdy se u hovězího masa  vyzvedávalo jeho tmavé zbarvení bez přítomnosti tuku. To bylo ale v dobách, kdy masný skot nebyl chován v dostatečných počtech a rozhodující podíl spotřeby hovězího masa byl řešen z dojených populací. Vlastní mramorování masa má svůj rozhodující význam při  kulinářském zpracování masa, které si díky jemu zachovává křehkost a šťavnatost.

 

Zkuste odhadnout směr šlechtění plemene?  

Ve šlechtění je stále co zlepšovat a posouvat směrem kupředu. A protože se jedná o masné plemeno, bude se šlechtění v dalším období ubírat směrem zvyšování užitkových vlastností v masné užitkovosti  např. zvyšování podílu masných částí JUT, a tím zvyšení výtěžnosti u jatečných zvířat, u plemenných zvířat je to otázka hodnocení osvalení jednotlivých partií (plec, hřbet, záď).

 Blíží se třetí Jihočeská angus show – co tato akce pro české chovatele angusů znamená?

Jihočeská angus show se stala již neodmyslitelným svátkem chovatelů plemene aberdeen angus, kdy ti nejúspěšnější prezentují své výsledky chovatelské práce. Vždyť vystavnictví je nejlepší reklama a možnost vzájemného srovnávání chovatelského snažení mezi jednotlivými chovateli. V neposlední řadě je to i ukázka chovaného plemene masného skotu širokému obecenstvu návštěvníků, včetně možnosti ochutnávky špičkových výrobků, tak aby si je návštěvníci spojili s daným masným plemenem skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down