Aberdeen angus je moderní masné plemeno skotu geneticky bezrohé, plášťově černé nebo plášťově červené. Jeho devizou je snadné telení i vynikající mateřské vlatnosti. Maso se vyznačuje typickým mramorováním a specifikou chutí.
Plemeno aberdeen angus vznikalo na počátku 18 století ve Skotsku. Jako základ sloužila domácí bezrohá plemena zušlechtěná plemeny shorthorn, ayshire a guernsey. První písemné zmínky o bezrohém, černém skotu na území Skotska pocházejí z roku 1830. Tamtéž také byla roku 1842 založena první plemenná kniha. Bohužel roku 1851 byla totálně zničena požárem a několik následujících roků veškerá dokumentace skomírala. Až roku 1857 na základě požadavku chovatelů, Mr. Edward Rawenscroft započal s obnovou tohoto dokumentu a první nové vydání plemenné knihy bylo připraveno k tisku v roce 1862. Byla vedena jako plemenná kniha bezrohého skotu a zahrnovala plemena angus a galloway. Roku 1879 se patronkou vznikající Společnosti bezrohého skotu stala sama britská královna. Teprve roku 1884 se začal ve Skotsku oficiálně používat název aberdeen angus, částečně také proto, že jej zakotvila ve svých dokumentech Severní Amerika.
Souběžně se Skotskem, probíhalo šlechtění plemene i v Austrálii. Dne 20. ledna 1824 přistála v Tasmánském přístavu Hobart Town loď, vezoucí osm černých zvířat. Ta se stala majetkem kapitána Patricka Wooda z Dennistoun, poblíž Bothwellu. Angus Society of Australia tato zvířata prohlásila za první, která se díky svému typu podílela na vzniku plemene angus, jenž se formovalo v následujících šedesáti letech. Chov Dennistoun Angus existuje dodnes a je považováno za nejstarší stádo, které je v Austrálii kontinuálně chováno.
Právě Severní Amerika sehrála v historii plemene významnou roli. Sice se dodnes vedou diskuze o tom, kdy a kde poprvé vstoupil angus na severoamerický kontinent, ale opravdu doložený doklad o importu je z roku 1860, kdy lord Southhesk prodal Siru George Simpsonovi, guvernérovi Hudson´s Bay Company v Montrealu, býka jménem Orlando a jalovici Dorotheu.
Více přináší srpnový Náš chov.
Autorem textu plemene měsíce je Ing. Miroslav Vráblík