14.04.2023 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ActiWel – welfarový porodní kotec budoucnosti

Přihlášený exponát do soutěže Zlatá medaile Animal Tech 2023.

Po několika dlouhých letech, kdy se nároky na technologická zařízení pro chov prasat v České republice neupravovaly, přichází velká diskuse nad rozměry a provedením nových porodních kotců. Je to částečně zapříčiněno apelem ochránců přírody na zvýšení komfortu v chovech hospodářských zvířat, částečně tlakem okolních států západní Evropy, které již různá opatření pro nové porodní kotce přijaly a v neposlední řadě vývojem genetiky zvířat, kdy aktuální rámec prasnic a jejich plodnost je výrazně vyšší než před deseti, nebo patnácti lety.

U našich sousedů v Německu například pro všechny novostavby od 9. února 2021 platí požadavek na minimální velikost porodního kotce 6,5 m2, maximální doba fixace po porodu 5 dní, odpočinková pevná plocha pro prasnice s max. 7% perforací pro tuto oblast a minimálně 2,2 m délky porodní klece od koryta. I klidová zóna pro selata má svá pravidla. Velikost této plochy musí minimálně odpovídat odstavové hmotnosti selete, násobeno počtem selat, násobeno koeficientem 0,033. Od 1. 1. 2036 budou tyto parametry platné pro všechny německé farmy, bez ohledu na rok jejich výstavby.

Welfarový porodní kotec ActiWel od německé firmy Big Dutchman, kterou v České a Slovenské republice zastupuje společnost BD Tech a.s., splňuje veškeré tyto výše uvedené parametry. Na základě již mnoha realizací a zkušeností chovatelů tento porodní kotec v dílčích hodnotách dokonce některé tyto limity převyšuje.

Vlastní porodní klec má variabilní plochu, to znamená, že ji lze podle potřeby a velikosti konkrétní prasnice zvětšovat či zmenšovat jak do šířky, tak do délky. Celý porodní kotec je možné navrhovat směrem k obslužné uličce v podélném i kolmém umístnění. To vše je možné díky oboustranně otevíratelné kleci, která činí nahánění a vyhánění prasnic pohodlnějším. Tento princip umožňuje rekonstruovat i staré porodny, jsou-li kejdové vany v dobrém stavu.

Klec je možné v rámci daného kotce kdykoliv snadno a spolehlivě otevřít i zavřít. Tím dáte volný prostor prasnici, která svůj wellness pobyt v porodním kotci ActiWel vrátí chovateli v lepší mléčnosti i zdravotním stavu. Nejde ale jen o prasnice. Díky větší ploše kotce, nadstandardní výhřevné desce o rozměru 0,5 x 1,6 m a hojnosti chráněného prostoru jsou selata odstavována v lepší kondici, vitalitě i odstavové hmotnosti. Rovněž procento zalehnutí a ostatních ztrát selat je v těchto porodnách sníženo na minimum.

Roštové podlahy jsou vyrobeny z měkčeného plastu, šetrného ke kloubům selátek, v prostoru klece pro prasnici je litinová plocha pro rychlejší ochlazování mléčné žlázy, celý mechanismus otevírání i zavírání klecí je velice stabilní a také přístup ke kleci je snadný.

První vlaštovky tohoto typu ustájení jsou již i u nás. V minulém roce bylo v České republice úspěšně instalováno přes 400 porodních kotců ActiWel a další realizace jsou připraveny na „rýsovacích prknech“. K těmto porodním kotcům je vhodné instalovat i mléčný příkrm selat. Odstavová váha se pak přibližuje 10 kg a v předvýkrmu i výkrmu vykazují tato zvířata lepší konverzi a minimum úhynů.*

Ing. Jan Kozák,

ředitel společnosti BD Tech, a. s.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down