02.09.2022 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Adaptace na tepelný stres

Tepelný stres je pro skot hrozbou, i když se lidé ještě do plavek nesvlékají. Optimum pro skot intenzivně produkující mléko leží o dost níže než pro člověka. A ten si to musí uvědomit zvláště při plánování stájí či managementu stáda.

U zvířat v podmínkách tepelného stresu se doporučuje pečlivě vyladit krmnou dávku, správně doplňovat základní živiny, přizpůsobit a frekvenci krmení a dodávat dostatek čisté vody.

Poměr koncentrátu a objemného krmiva

Snížení příjmu krmiva při tepelném stresu lze částečně napravit zvýšením metabolizovatelné energie (ME) a ​​koncentrací živin v dietě. Požadavek metabolizovatelné energie na záchovu se zvyšuje o 10–30 % při 30–40 °C ve srovnání s 18–20 °C, protože k odvodu tepla je zapotřebí další energie. Zvýšením příjmu ME (zvýšením poměru koncentrátu k objemnému krmivu) tedy zůstává více metabolizovatelné energie k dispozici pro produktivní funkce.

Bílkovinná výživa

Krmení dietami s nedostatkem bílkovin má za následek zvýšenou tepelnou zátěž zvířat v důsledku zvýšené produkce tepla pro přeměnu bílkovin z tělesných tkání. Ke zmírnění tepelného stresu je proto potřeba doplnit proteiny. Ve studii zkoumající účinek doplňování bílkovin u holštýnských krav během přirozeného tepelného stresu, byl příjem sušiny o 11 % vyšší při dietě s vysokým obsahem bílkovin a dojivost stoupla o 4,3 procenta. Je však nutné bílkovinami nepřekrmovat, to vede k jejich metabolizaci a vyloučení z těla, což je proces, jenž spotřebovává energii a vytváří další teplo.

Chráněné tuky

Výzkum účinků krmné dávky s vysokým obsahem tuků během horkého počasí přinesl rozporuplné výsledky. Je to pravděpodobně proto, že je velmi snadné překrmovat nechráněné zdroje tuku. Pokud je tuk překrmován, pak negativní účinky tuku na stravitelnost vlákniny snižují vhodnost takové diety. Protože bypassové tuky neovlivňují bachorovou fermentaci, měly by tvořit větší procento celkového tuku obsaženého v dávce zkrmované během tepelného stresu.

Minerální doplňky

Při tepelném stresu se doporučuje suplementace minerálů, především draslíku. Je nutné si uvědomit, že při vysokých teplotách dochází až k pětinásobnému zvýšení ztráty draslíku z kůže pocením. Zvýšené používání koncentrátů u tepelně stresovaných krav také přispívá k vyšším požadavkům na K, protože většina koncentrovaných krmiv je na draslík deficitní.

Je ovšem nutné regulovat i příjem sodíku, oba prvky souvisí s regulací řady tělesných funkcí. Ztráty sodíku močí se během tepelného stresu zvyšují v důsledku snížené hladiny aldosteronu v krvi zvířete.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down