19.09.2020 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Africký mor prasat v sousedících zemích

K našim sousedům v Polsku a na Slovenku se nově přidalo i Německo, které 10. září informovalo o prvním výskytu afrického moru prasat na svém území. Nákaza byla potvrzena u uhynulého prasete divokého v blízkosti polských hranic. Vzhledem k tomu, že se toto onemocnění představující nebezpečí pro prasata v domácích chovech vyskytuje ve třech ze čtyř zemí sousedících s Českou republikou, Státní veterinární správa apeluje na nutnost dodržování mimořádných veterinárních opatření a zásad biologické bezpečnosti v chovech.

Uhynulý divočák, u něhož testy prokázaly africký mor prasat, byl nalezen v okrese Spree-Neisse u Chotěbuzi v Braniborsku. Jedná se o region, který hraničí s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Hranici mezi oběma státy sice tvoří řeky Odra a Nisa, ale divoká prasata jsou dobří plavci, a tato přírodní bariéra pro ně nepředstavuje žádnou překážku.
V Braniborsku se již delší dobu snaží zajistit stavbu trvalého oplocení, které by migraci divočáků zabránilo. Nejprve se však musí změnit veterinární legislativa, která neumožňuje stavbu trvalých plotů z preventivních důvodů. Zatím se tak staví ploty dočasné. Navrženou změnu zákona projednává legislativní rada a poté o ní musí hlasovat federální parlament. Pokud schvalovací proces půjde hladce, dá se očekávat, že se stavbou trvalého plotu se začne nejdříve na podzim. Plot na německo-polských hranicích není první ochranou tohoto druhu, podobný již stojí na celé sedmdesátikilometrové hranici mezi Německem a Dánskem.
Potvrzením afrického moru prasat na území Německa došlo jednak k okamžitému ukončení exportu do zemí mimo Evropskou unii a dále k propadu ceny na jatkách, což se negativně odrazilo i na našem trhu s jatečnými prasaty.
Více se dočtete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down