Zatímco v sousedním Německu se kamerunské ovce chovají za účelem produkce masa, které se některými vlastnostmi podobá divočině, u nás se tito afričtí zástupci domestikovaných malých přežvýkavců využívají zejména coby živé sekačky k udržování oplocených zahrad a sadů. V současnosti je malá populace kolem sta čistokrevných bahnic v kontrole užitkovosti rozptýlena mezi patnáct chovatelů. Mezi ně patří i Petr Kříž, který na své farmě v Nadějkově chová stádo asi osmdesáti zvířat.
Momentálně největší plemenný chov kamerunských ovcí najdete na Táborku v obci Nadějkov a patří chovateli Petru Křížovi. Jeho osmdesátihlavé stádo reprezentuje 25 bahnic základního stáda (respektive 30 včetně jehniček), šest registrovaných beranů zastupujících stejný počet linií, tj. Hezoun, Čert, Ramses, Zeus, Sas a Galileo a dále dvaačtyřicet jehňat. Chovatelským záměrem je rozšířit základní stádo bahnic na 30 matek a produkovat plemenný materiál.
Pro úplnost je ale třeba říci, že základ tohoto perspektivního chovu položily v roce 2002 tři bahnice (jedna z Belgie a další dvě od Josefa Čapka z Hrušínova u Chotěboře) a beran linie Holan.
„Přikoupil jsem ještě černobílou bahnici a původního berana jsem nahradil plemeníkem Hektorem (od Pavla Nováka z Rabštejnské Lhoty). Další plemeník, kterého jsem pořídil, byl Mefisto, který měl po matkách německý původ. Kvůli malé chovatelské základně jezdím pro plemenná zvířata do Německa, kde je chov kamerunských ovcí na velmi dobré úrovni. Postupně jsme dovezl čtyři linie beranů, a to Ramsese, Zeuse, Sase a Galilea. Zatímco první tři pocházejí z Brém, předloni dovezený Galileo a pět jehnic jsou ze Saska,“ vypočítal chovatel, který své první kamerunské ovce pořídil před třinácti roky.*
Více se dočtete v červencovém čísle časopisu Náš chov.
Pane Kříž potřebuji K. berana nemůžu na vás dostat kontakt.
Tel 732117992