02.08.2005 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrochov Sobotka: Specializace skot

V soboteckém zemědělském podniku se rozhodli zaměřit na chov skotu, zrušili proto výkrm prasat. Nyní dodávají mléko i vykrmený skot do zahraničí. To jsou manažerská rozhodnutí, o kterých jsme na chovatelském dnu diskutovali s ředitelem podniku Josefem Jirků.

Proč jste se rozhodli pro chov skotu?
Stáli jsme před rozhodnutím, jestli investovat do chovu prasat nebo si nechat skot. Skot zvítězil, protože se domníváme, že jsme v něm dál a samozřejmě byla to i otázka prostorů, které máme. Udělali jsme vše, abychom výrobu mléka soustředili na jednu farmu, a to se povedlo. Máme nyní dojnice na jednom místě ve Staňkově Lhotě. Jakýkoliv zpracovatel určitě bude mít zájem o takové farmy jako je Staňkova Lhota, odkud odjíždí cisterna a veze 16,5 tisíce litrů mléka. Je to i otázka snadnosti veškeré manipulace, odběru vzorků, komunikace, sestavování krmných dávek, veterinárních zásahů. Veškeré kontakty s okolím z jedné farmy jsou jednodušší.
Nemáme zájem do budoucna rozšiřovat stavy krav, ale zkvalitnit chov, tzn. zvýšit užitkovost a hlavně obsah mléčných složek, mít vyrovnané krmné dávky, chovat pevné a dlouhověké plemenice. Toužili bychom samozřejmě po nových stavbách, ale zatím jedeme v tom, co máme. I když samozřejmě náš výhled je starší provozy opustit a přesunout vše do jednoho nového. I z krmivářského pohledu vidíme, jak je možné sestavovat krmné dávky, když máte tisíc kusů na jednom místě. Jsme pak schopni využít veškeré moderní technologie: nejen pokud jde o výživu, ale i např. do budoucna produkci bioplynu apod.
Nejdůležitější pro nás je nákladová položka. Není důležité dosáhnout užitkovosti deset tisíc kilogramů mléka za laktaci, ale mít takovou její výši, aby co nejvíce zbylo po odečtení nákladů na investice.

Co se pro vás změnilo po 1. květnu 2004, kdy Česko vstoupilo do EU?
Například v oblasti prodeje mléka jsme dosáhli stabilitu v cash flow. Od 1. června 2004 jsme přešli s jeho dodávkou k německé společnosti Müller Sachsen GmbH. Dříve jsem se jezdil doprošovat českého odběratele, aby nám normálně zaplatil a vzhledem k tomu, že jsme v minulosti přišli o 3.5 milionu v České Lípě, tak musím říci, že jsem nyní spokojený. Jako velký dodavatel bychom měli mít vždycky šanci surovinu odbýt.. V minulosti jsme jako zemědělci neměli nikde žádné dovolání a byli jsme odkázaní na zpracovatele, který si s námi dělal co chtěl.

Jaká je situace s prodejem vykrmeného skotu?
Vykrmujeme celkem kolem 1000 kusů skotu, finální výkrmna s kapacitou na 500 býků je naplněná především kříženci s masnými plemeny, jako je charolais, aberdeen angus, limousine a českým strakatým plemenem. Nemáme tam žádné holštýny. Vesměs jde o zvířata, která skupujeme z pastvin a jsou tam i naše vlastní. S prodejem nemáme problém, zájem nyní jeví i domácí zpracovatelé. Je to ale otázka ceny. Od poloviny loňského roku odešlo z podniku 12 kamionů vykrmených býků do Rakouska. Dokonce dvě kolekce měly v průměru přes 700 kg. Realizujeme nad 45 Kč za kilogram ž. h.

Jaký máte záměr do budoucna, chcete zvyšovat výrobu mléka?
Když to budeme dělat kvalitněji půjde dojivost nahoru. Dnes nás brzdí kvóta. Čekáme, co se odehraje kolem kvót. Potřebovali bychom, aby jasná pravidla fungovala alespoň pět let a to není jen u mléka. Kolik se změnilo pravidel už jen pro letošní rok! Potřebujeme stabilitu, pak jsme schopni nějak reagovat. Když nás někdo omezí, musíme se s tím smířit, ale pokud nám to někdo z roku na rok změní, tak toho moc neuděláme.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down