19.02.2024 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální situace na trhu s obilovinami ve světě a v EU

Ceny kukuřice na komoditní burze v Chicagu byly pod značným tlakem, který způsobily zejména očekávané lepší vegetační podmínky v Jižní Americe. Očekáváné srážky v Argentině budou mít pravděpodobně vliv na zvýšení výnosů z nadcházející sklizně. Cena byla také ovlivněna očekávanou nadprůměrnou nabídkou kukuřice v aktuální sezóně.

V marketingovém roce 2024/25 se dle IGC[1] očekává mírný nárůst sklizňových ploch kukuřice ve světě, napříč hlavními producentskými zeměmi bude však vývoj pěstebních ploch nerovnoměrný. Zatímco ve Spojených státech amerických, na Ukrajině a v Kanadě IGC očekává pokles ploch, naopak v zemích EU, v Rusku a Číně očekává nárůst. Celkově by sklizňová plocha kukuřice ve světě mohla dosáhnout na nadprůměrných 205,8 mil. ha, což by za předpokladu příznivých povětrnostních podmínek a zachování dosavadního trendu výnosů mohlo znamenat navýšení světové produkce o 1 %. Ve Spojených státech amerických by se vzhledem k požadavkům na střídání plodin a nižší konkurenceschopnosti kukuřice ve srovnání se sójou mohla sklizňová plocha kukuřice snížit meziročně až o 3 %. Dále zde také panují obavy ze sucha. Celková světová produkce kukuřice se v marketingovém roce 2023/24 očekává na úrovni 1 230,1 mil. t, což je meziročně o 5,6 % více a jedná se tak o nejvyšší sklizeň od marketingového roku 2014/15. V marketingovém roce 2023/24 se předpokládá také nárůst světové spotřeby kukuřice, a to meziročně o 3,5 % na 1 217,9 mil. t. Nejvyšší podíl na jejím nárůstu bude pravděpodobně mít spotřeba na krmiva, která by měla meziročně vzrůst o 4,2 %. Dále je očekáván také nárůst průmyslové spotřeby v souvislosti s nárůstem výroby biopaliv ve Spojených státech amerických a Brazílii. Podle IGC bude úroveň světových zásob kukuřice na konci marketingového roku vyšší než v předchozím roce, a to o 4,5 %.

Ceny pšenice ve Spojených státech amerických byly také pod tlakem vzhledem k očekávané vysoké nabídce a rostoucí konkurenci na exportním trhu[2]. Dodávky pšenice z oblasti Černého moře stále vytvářejí tlak na ceny, což bylo podpořeno nejnovějším egyptským tendrem na 180 tis. t pšenice z Ukrajiny a Rumunska. Nejnovější prognózy také ukazují na vyšší než původně očekávaný objem sklizně v této sezóně. Dle odhadu IGC bude světová produkce pšenice v marketingovém roce 2023/24 na úrovni 788,3 mil. t, což je meziročně o 1,9 % méně. Bude se pravděpodobně jednat o druhou nejvyšší úroveň sklizně od marketingového roku 2014/15. K výsledku sklizně přispělo navýšení očekávané produkce v Argentině v souvislosti se zlepšením povětrnostních podmínek, naopak meziročně výrazně nižší produkce se očekává v Austrálii a Brazílii. Světová spotřeba pšenice v marketingovém roce 2023/24 je dle IGC odhadována na úrovni 803,1 mil. t, což je meziročně o 1,2 % více. Vzhledem k populačnímu růstu a probíhajícím změnám ve stravovacích návycích dojde pravděpodobně k navýšení spotřeby v zemích Asie a Afriky. Předpokládá se i nárůst světové spotřeby pšenice na krmiva, a to meziročně o 3,4 %. Na konci aktuálního marketingového roku se předpokládá pokles světových zásob pšenice na pětileté minimum z důvodu nižší světové produkce v kombinaci s vyšší poptávkou. Objem světového obchodu s pšenicí bude meziročně pravděpodobně nižší, k poklesu vývozu dojde patrně u většiny hlavních vývozních zemí. Ke snížení objemu vývozu došlo i kvůli problémům v oblasti Rudého moře.

[1] Internal Grains Council: Grain Market Report (2/2024)

[2] AMI: Markt Woche Getreide Nr.08 2024 (2/2024)

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Vorlíčková

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt: AbrahamovaMiluse@uzei.cz

Více v Krmivářství 2/2024. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down