23.04.2024 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální situace na trhu s obilovinami ve světě a v EU

Podle aktuální prognózy[1] světové produkce kukuřice je v marketingovém roce 2023/24 očekávána sklizeň na úrovni 1227,9 mil. t, což je meziročně o 6,1 % více. Prognóza byla oproti předchozímu březnovému odhadu snížena, a to zejména z důvodu očekávané menší sklizně v Jižní Africe, Mexiku a Argentině.

 

Zejména v Jižní Africe mělo horko a sucho negativní dopad na výnosový potenciál. Dle nejnovějších odhadů[1] sklizní kukuřice v Jižní Americe je předpokládán pokles jejího výnosu v Argentině až o 30 %, a to z důvodu poškození patogenem, tzv. skvrnitostí kukuřice, která způsobuje významný pokles výnosu zejména v teplejších oblastech. Nejvýraznější ztráty jsou očekávány v regionu Santa Fe, v některých případech by mohlo dojít k propadu výnosu až o 77 %. Choroba postihuje především plodiny, které byly zasety později, tedy v průběhu prosince loňského roku. Pokles výnosů byl podpořen také průběhem počasí, a to střídáním vydatných srážek se suchem. Argentina je významným světovým vývozcem kukuřice a dodává kukuřici do téměř padesáti zemí, přičemž mezi největší odběratele patří Vietnam, Peru a Jižní Korea. Mírný pokles objemu sklizně kukuřice je očekáván také v Brazílii, kde přetrvává výrazně teplé a suché počasí ve významné oblasti pro pěstování kukuřice v okolí řeky Parané. Čína přerušila dodávky kukuřice z Ukrajiny, což podtrhuje současnou nízkou poptávku na světovém trhu a zvyšuje tlak na ceny. Ve Spojených státech amerických postupuje setí kukuřice v pěstitelských regionech nadprůměrným tempem. Očekává se, že světová spotřeba kukuřice ve srovnání s předchozím rokem vzroste, a to o 3,4 % na 1198,7 mil. t. Pravděpodobně meziročně vzroste spotřeba kukuřice na průmyslové využití, naopak spotřeba na krmiva pravděpodobně poklesne.  

Světová produkce pšenice je podle nejnovější predikce USDA očekávána na úrovni 787,4 mil. t, což je zhruba na úrovni sklizně loňského roku (-0,2 %). Světová spotřeba pšenice je očekávána na rekordní úrovni, a to 799 mil. t, což je meziročně o 2 % více. K nárůstu došlo zejména u Indie, která svou úrovní spotřeby letos předběhne země EU a stane se tak druhým největším spotřebitelem pšenice za Čínou.

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Vorlíčková

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt: Abrahamova.iluse@uzei.cz

[1] AMI: Markt Woche Getreide (04/2024)

[1] USDA Grains: World Market and Trade (04/2024)

Více najdete v Krmivářství 3/2024.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down