Plánované změny ruské vývozní politiky ohledně omezení vývozu způsobily nejistotu na trzích, mezi tradičními odběrateli panuje nejistota ohledně dalšího vývoje[1]. Pšenice z Ruska má stále významný podíl na světovém trhu, i když částečně ztrácí na konkurenceschopnosti. Pšenice z Ukrajiny je nadále konkurenceschopná, a to zejména v zemích jižní Evropy.
[1] AMI: Markt Woche Getreide Nr.43 10/2024
V poslední době došlo k obnovení útoků na ukrajinské přístavy, nicméně stále je možné jejich prostřednictvím přepravovat velké objemy ukrajinských obilovin. Na cenu obilovin mají vliv i povětrnostní podmínky v zemích severní polokoule. Ve Spojených státech amerických byl po srážkovém deficitu opět dostatek srážek a sklizeň kukuřice tak probíhá nadprůměrně rychle a předpokládá se jedna z největších sklizní v historii. Nadprůměrný objem produkce kukuřice bude způsobovat tlak na pěstitele, jelikož skladovací kapacity jsou omezené. Sucho panující v předchozích týdnech v Argentině zpomalilo průběh setí kukuřice v klíčových pěstitelských oblastech, nedávné srážky pravděpodobně průběh setí opět urychlí a přinesly lepší vyhlídky na nadcházející sklizeň. V černomořské oblasti byl také dostatek srážek, naopak v západní Evropě srážek ubylo.
IGC[1] očekává, že světová spotřeba kukuřice v roce 2024/25 přesáhne úroveň její produkce a dosáhne rekordní úrovně díky navýšení poptávky ze strany průmyslu a krmivářského odvětví. Zatímco v zemích jižní Ameriky začalo setí, v naších zeměpisných šířkách byla sklizeň kukuřice v říjnu již v plném proudu. IGC v říjnu ponechává svou předpověď světové produkce kukuřice na úrovni 1 224 mil. t, což je meziročně o 4 % méně. Předpokládaná produkce v zemích EU byla oproti září snížena a je odhadována na 59,6 mil. t, což odpovídá meziročnímu poklesu o 4 % a jedná se o 8% pokles oproti dlouhodobému průměru, který zahrnuje také špatnou úroveň sklizně v roce 2022. Rozhodující pro úroveň sklizně je přetrvávající sucho, které postihuje téměř celý jihovýchod Evropy a zásadně ovlivňuje výnosy. V Německu se očekává dle předběžných výsledků nejnižší sklizeň obilovin od roku 1994. Zejména v Rumunsku a Bulharsku jsou dopady sucha závažné. Očekává se, že Rumunsko, druhý největší pěstitel kukuřice v EU, vyprodukuje pouze 7,5 mil. t, což je meziročně o 31,2 % méně. V Bulharsku se očekává sklizeň na úrovni 1,3 mil. t, což je o 41 % méně než v předchozím roce. Ve Spojených státech amerických se naopak díky příznivým podmínkám očekává dobrý výnos výrazně nad dlouhodobým průměrem, a to zejména v důležitých pěstitelských oblastech. V Argentině sucho mělo negativní vliv na průběh setí kukuřice. Po špatné sezóně v loňském roce se očekává, že pěstební plochy poklesnou o 15 %. Poptávka po biopalivech a navýšení spotřeby na krmiva celosvětově zvyšuje spotřebu kukuřice na 1 231 mil. t. Vyšší poptávka po krmné kukuřici je podpořena především očekávanou celosvětově rostoucí spotřebou masa. Poptávka ze strany průmyslu je podpořena snahami Indie a Brazílie o navýšení výroby bioetanolu z kukuřice. IGC očekává, že světové zásoby kukuřice dosáhnou 278,4 mil t a budou tak na úrovni desetiletého minima. Zatímco v Brazílii, Argentině a na Ukrajině se očekává jejich snížení, ve Spojených státech amerických pravděpodobně na konci sezóny zůstane více kukuřice. Potřeba dovozu do Číny se snižuje zejména díky vyšší úrovni vlastní produkce. Světový obchod pravděpodobně meziročně poklesne, a to o 7 % na 180,7 mil. t. Nejvýznamnějšími dodavateli jsou Spojené státy americké, a dále také Ukrajina a Brazílie.
Z důvodu nízkých cen a nepříznivých povětrnostních podmínek pro setí očekává IGC pokles pěstebních ploch pšenice u některých významných pěstitelů pro sklizeň v následujícím roce. Setí ozimé pšenice v zemích severní a západní Evropy bylo již druhým rokem narušeno nadměrným výskytem srážek. Srážky však byly přínosné v dříve suchých oblastech jihovýchodu Evropy. Ve Spojených státech amerických je počasí naopak sušší než obvykle. V Rusku panují také horší podmínky kvůli suchu a setí pšenice probíhá pomaleji. Vzhledem k problémům se ziskovostí zemědělce dále odrazují současné špatné podmínky, přičemž se očekává, že výměra pšenice bude klesat již třetím rokem v řadě. Naopak na Ukrajině se vlhkost půdy v poslední době zlepšila a setí pšenice je téměř dokončeno. Dle aktuální prognózy IGC se očekává, že v roce 2024/25 bude světový objem produkce pšenice na úrovni 797,6 mil. t, což je téměř na úrovni předchozího roku. Střední a severní oblast Argentiny postihlo v předchozím měsíci nadměrně suché a horké počasí, což bude mít pravděpodobně vliv na výnosy a IGC mírně snížila prognózu argentinské produkce pšenice. IGC očekává světovou spotřebu pšenice na úrovni 804,1 mil. t. Prognóza byla oproti září navýšena, a to zejména díky navýšení spotřeby pro krmivářské účely, přesto se bude pravděpodobně jednat o nejnižší spotřebu na krmiva za posledních pět let. Světové zásoby pšenice pravděpodobně poklesnou na šestileté minimum, a to 265,8 mil. t (meziročně o 2,4 % méně), přičemž předpokládaný nárůst zásob v Číně bude kompenzován poklesem zásob v jiných zemích včetně klíčových vývozců. Očekává se, že dostatečná úroveň sklizně a zásob bude mít vliv na snížení dovozních potřeb asijských zemí v roce 2024/25. Světový obchod s pšenicí je odhadován na úrovni 196,7 mil. tun, meziročně o 8,4 % méně, a pravděpodobně dosáhne čtyřletého minima. Je také očekáván pokles ruského vývozu na 43,5 mil. t, meziročně tedy o 21 %. Pravděpodobně dojde také ke zpomalení dodávek na Ukrajině, kde se očekává úroveň vývozu meziročně o 14,7 % nižší, a to 16,2 mil. t. Vše však závisí na stabilitě exportního koridoru přes černomořské přístavy. Nižší objem vývozu z oblastí Černého moře poskytne příležitosti pro další klíčové vývozce, tedy Argentinu, Kanadu, Spojené státy americké a Austrálii, u nichž se předpokládá úroveň vývozu meziročně mírně vyšší.*
Ing. Miluše Abrahamová
Ing. Anežka Vorlíčková
Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha
Kontakt: Abrahamova.Miluse@uzei.cz
[1] IGC: Grain Market Report (10/2024)
Více v časopise Krmivářství 6/2024, které vychází 12. listopadu.