17.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální situace na trhu s obilovinami ve světě a v EU

Nejistota na trhu způsobená ruskou invazí na Ukrajinu vyvolává tlak na ceny obilovin na komoditních burzách. Nastalá situace měla vliv na zvýšení cen pšenice na pařížské burze, což bylo způsobeno zejména očekávaným nárůstem poptávky ze třetích zemí a částečně očekávaným zpomalením dodávek. Rusko a Ukrajina patří mezi největší světové vývozce obilovin a dá se očekávat, že dodávky obilovin z těchto zemí pravděpodobně poklesnou kvůli obtížným podmínkám. 

Evropská unie je největším odběratelem ukrajinské kukuřice (dovoz tvoří v aktuálním marketingovém roce 52 % a výpadek dodávek by způsobil komplikace na trhu, jelikož světová nabídka není dostatečná. Přibližně 40 % dovozu pšenice do Evropské unie v aktuálním marketingovém roce pocházelo z oblasti Černého moře, přesto však lze předpokládat, že je Evropská unie v produkci pšenice relativně soběstačná. Dovozci ze zemí Blízkého východu už hledají alternativy. Mezi ně se řadí Evropská unie, Argentina a částečně Spojené státy. Evropská unie a její geografická blízkost by mohla mít výhodu oproti jiným oblastem, jelikož náklady na dopravu a energie jsou nižší než z dalších jmenovaných oblastí.

V Německu v současné době přetrvává nižší objem prodeje krmných obilovin. Očekává se, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku se prodeje zvýší, nicméně navýšení objemu prodeje by mohly mírně zpomalit nízké stavy zvířat. To pravděpodobně způsobuje utlumení poptávky producentů po krmných obilovinách. Účastníci trhu však stále očekávají rostoucí poptávku ze strany výrobců krmných směsí v následujících týdnech. Ti s ohledem na vysoké ceny nakupovali v posledních týdnech krmné obiloviny často jen pro okamžitou spotřebu.

Na trhu s obilovinami ve Španělsku přetrvává nízká obchodní aktivita, poptávka po obilovinách je pokryta a kupující nakupují menší množství sloužící pro okamžitou spotřebu a očekávají snížení cen v následujících týdnech. Francouzská nabídka pšenice kvůli nižší ceně vytváří tlak na její ceny ve Španělsku. Povětrnostní podmínky ve Francii jsou hodnoceny jako příznivé pro setí a pro sklizeň v roce 2022. V důsledku klesajících cen pšenice klesají i ceny ječmene na španělském trhu. Ten je však ve většině krmných směsí stále vynecháván. Oproti tomu jsou ceny kukuřice ve Španělsku stabilní, což je podpořeno zprávami o nižší úrovni jihoamerické sklizně. Stále však není jisté, zda bude v Brazílii dostatek vláhy pro setí a rozvoj další úrody kukuřice, předpovědi pro první úrodu jsou již snižovány. Americké ministerstvo zemědělství ve své únorové měsíční zprávě revidovalo svou prognózu světové produkce pšenice směrem dolů oproti předchozímu měsíci, očekávaná úroveň sklizně je nižší než v předchozím roce. Obdobně se očekává, že poklesne i globální produkce kukuřice oproti prognóze vydané v lednu. Ke snížení odhadu ministerstvo přistoupilo zejména v Brazílii kvůli přetrvávajícímu suchu a nedostatku srážek. Nedávné předpovědi počasí zmařily naději na brzký konec veder a sucha. Oproti světové úrovni sklizně kukuřice v minulém roce je však naopak očekáván mírný nárůst.

Dlouho očekávané deště ve Spojených státech mají vliv na mezinárodní ceny, což vytváří tlak na ceny obilovin i ve Velké Británii. V prosinci britští výrobci krmných směsí nakupovali více pšenice a ovsa, ale méně ječmene a kukuřice než před rokem, a pokračovali tak v trendu prvních měsíců aktuální sezóny. Sucho na jihu Spojených států má vliv na zvyšování cen pšenice, sucho přetrvávající v Jižní Americe zase zvyšuje ceny kukuřice.*

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Filgasová

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt: abrahamova.miluse@uzei.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down