22.12.2022 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální situace na trhu s obilovinami ve světě a v EU

Celková světová produkce pšenice je dle prosincového odhadu USDA v marketingovém roce 2022/23 očekávána nižší než dle předchozího odhadu z listopadu 2022. Pokles produkce v Argentině a Kanadě by měl být jen částečně kompenzován rekordní produkcí očekávanou v Austrálii a Brazílii. Vyšší objem vývozu z Austrálie, EU, Ruska a Ukrajiny by měl kompenzovat nižší očekávaný vývoz Argentiny. Objem dovozu je očekáván vyšší díky zvýšení poptávky v EU, Pákistánu a Saúdské Arábii.

Zatímco většina světové produkce pšenice je produkována a vyvážena ze zemí severní polokoule, země na jižní polokouli světové zásoby pšenice navyšují. Vývoz ze zemí jižní polokoule vzrostl s blížícím se začátkem nového kalendářního roku a s poklesem zásob pšenice v zemích severní polokoule. Zásoby pšenice jsou očekávány na nejnižší úrovni za posledních deset let a spolu se zvýšením vývozních cen je kvalita a množství zásob pro vývoz částečně ohroženo. Celková produkce kukuřice je v marketingovém roce 2022/23 očekávána oproti předchozímu odhadu nižší kvůli omezení produkce na Ukrajině, v Rusku, EU a Vietnamu. Objem vývozu je očekáván nižší kvůli snížení vývozu ze Spojených států, Ruska a EU, což by mělo být částečně kompenzováno vyšším vývozem z Ukrajiny. Objem dovozu je také očekáván nižší kvůli jeho poklesu v Kanadě, Íránu, Jižní Koreji, Mexiku a Vietnamu, nárůst se naopak očekává v zemích EU.

Dle australského ministerstva zemědělství je předpokládána rekordní úroda pšenice, a tedy i vyšší vývoz této komodity, což přispívá k poklesu jejích cen. Třetí nejvyšší úroveň produkce pšenice v historii je očekávána v Kanadě. Poklesl také světový index cen obilovin dle FAO, nicméně stále se drží nad hodnotou tohoto indexu z předchozího roku 2021. Kromě ekonomických, administrativních a geopolitických vlivů mají na ceny sledovaných komodit vliv i nadále povětrnostní podmínky, zejména extrémní sucho, případně nadprůměrné srážky. V EU, oblasti Černého moře, severní Africe a na Blízkém východě jsou nepříznivé podmínky, zejména přílišné sucho, sněhová pokrývka je příliš nízká. Naopak situace ohledně povětrnostních podmínek na jižní polokouli se částečně zlepšila a kvalita rekordní sklizně v Austrálii by neměla být tak špatná, jak se USDA obávalo. A to i přes přetrvávající vydatné srážky ve východní části země a povodně ovlivňující potenciál sklizně.

Zmírnění obav o dostatečnou nabídku obilovin a zároveň klesající poptávka způsobila tlak na světové ceny kukuřice a pšenice. Ceny pšenice na burze v Chicagu v posledním týdnu klesly[1]. Stabilní kurz eura, vývozní konkurence z Ruska, přetrvávající obavy z recese a ptačí chřipky mají v aktuálním týdnu vliv na snižování obchodních cen v zemích EU. Tlak na ceny pšenice byl způsoben klesající obavami o světové dodávky. Pokračování tzv. istanbulské dohody o umožnění vývozu obilovin a dalších komodit, které Ukrajina vyváží, o dalších 120 dní přispělo k uvolnění napětí na trzích s obilovinami.*

Ing. Miluše Abrahamová

Ing. Anežka Vorlíčková

Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Praha

Kontakt: abrahamova.miluse@uzei.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 1/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down