05.10.2019 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ambice na umístění v mléčné lize

AZOS, s. r. o. Zakřany je menší zemědělský podnik hospodařící na rozhraní mezi Českomoravskou vrchovinou a nížinou Dyjsko Svrateckého úvalu poblíž Zbýšova. Chová 115 krav českého strakatého skotu. Není zvlášť výjimečný, až na to, že se loni umístil v soutěži Mléčná farma roku na pátém místě za plemeno českého strakaté. A to není vůbec špatné.

Do soutěže Mléčná farma roku přihlásila loni chov AZOS Zakřany hlavní zootechnička Ing. Martina Behančínová. Loni získalo zakřanské stádo českých strak 59 bodů, takže za prvním místem zaostalo o pouhé tři body. V soutěži se hodnotilo celkem sedm ukazatelů, které byly v minulém soutěžním ročníku v tomto podniku následující: Mezidobí 383 dní; průměrný počet somatických buněk 116 tisíc; lineární skóre SB stáda do 4,0 – 91 %; průměrná produkce tuku + bílkovin 2,16; průměrný laktační den 160,83; dojivost na ustájenou krávu 22,74 l; průměrné procento chronických subklinických mastitid 5,9. „Letos věřím, že výsledky budou ještě lepší,” říká Martina Behančínová. Přihlášky pro ročník 2020 se budou přijímat od listopadu, pravidla soutěže jsou jen mírně upravená. „Určitě se přihlásíme znovu a necháme se překvapit,“ dodává Martina Behančínová.

Zaměstnávat lidi v regionu

Jak prozradila jednatelka Ing. Jaroslava Pecková, společnost AZOS aktuálně vlastní 13 společníků a z nich jsou tři jednatelé. Vznik společnosti se datuje do února 1994, kdy skupina družstevníků a vlastníků půdy v regionu založila společnost s ručením omezeným. Většinu ze 1003 ha půdy AZOS, s. r. o. pronajímá od občanů, církve, obce nebo pozemkového fondu. Pouze 14 ha slouží jako trvalé travní porosty, takže valná část půdy je orná. Společnost pěstuje potravinářkou pšenici, ozimý a sladovnický ječmen, řepku, svazenku a hrách. Tržní plodiny tvoří asi 62 % tržeb společnosti, 38 % jsou tržby plynoucí z živočišné výroby. Část orné půdy (asi 200 ha) je věnována produkci krmiv, pro tyto účely se pěstuje kukuřice a vojtěška. Chov skotu a rostlinná výroba dává práci 25 lidem včetně vedoucích pracovníků. Jaroslava Pecková již v podniku zažila mnohé, takže si dobře pamatuje, jak se v roce 2006 rekonstruovala původní vazná K96. „Stěny se probouraly a stavěla se boxová lože, vznikla dojírna vybavená technologií značky Farmtec – vše jsme financovali z vlastních prostředků, dotačních projektů se neúčastníme. Stále zaměstnáváme hodně místních lidí, kteří jsou podniku věrni. Když jsme zakládali novou společnost, řekli jsme si, že s lidmi vydržíme až do důchodu a tomu jsme dostáli,“ popisuje jednatelka. „Letošní žně lze hodnotit pozitivně, výskyt hrabošů je na našich polích normální. Děláme totiž klasiku s preferencí hluboké orby a hnojíme hnojem. Zatímco loni nebylo co krmit, letos máme pod střechou již tři sklizně vojtěšky a čekáme na čtvrtou. Kukuřice je také dostatek,“ dodala Jaroslava Pecková.

Více v Našem chovu 10/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down