23.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Američtí chovatelé dostanou třetího geneticky modifikovaného živočicha

Po rychle rostoucím lososovi a praseti, jehož vepřové mohou konzumovat lidé s alergií na červené maso, schválil americký Úřad pro potraviny a léčiva dalšího geneticky modifikovaného živočicha. Skot linie PRL-SLICK by měl lépe vzdorovat horkému klimatu.

Nejnověji vydal FDA kladné stanovisko na linii skotu PRL-SLICK. Při jejím vytváření se nechali vědci z firmy Acceligen inspirovat tzv. kreolskými plemeny chovanými v Latinské Americe a na jihu Spojených států. Původ tohoto skotu lze odvodit od zvířat dovezených do Nového světa před pěti staletími z Pyrenejského poloostrova. Zvířata se tak dostala z mediteránního klimatu do tropů a byla po generace vystavena podstatně vyšším teplotám a vlhkosti vzduchu. U tohoto skotu došlo k řadě adaptací podložených změnami dědičné informace a upevněných selekcí. Bývá pro ně typická velmi krátká srst, která jim usnadňuje termoregulaci v náročných podmínkách. U některých kreolských plemen je krátká srst výsledkem změn v genu pro prolaktin nebo v genu pro prolaktinový receptor. Vlohy pro krátkou srst a účinnější termoregulaci v horkém klimatu kreolského plemene senepol byly křížením vneseny také do linií holštýnského skotu a některých masných plemen.

Vědci z Acceligenu použili embrya skotu plemene aberdeen angus vzniklá oplozením in vitro a metodou CRISPR-Cas9 u nich cíleně narušili gen pro prolaktinový receptor. Z embryí se po přenosu náhradním matkám narodila čtyři telata, jejichž genom byl velmi pečlivě prověřen jak na cílenou mutaci genu pro prolaktinový receptor, tak i na nechtěně vzniklé nežádoucí zásahy do DNA. Výsledky potvrdily, že vzniklá mutace se podobá mutacím běžně pozorovaným u krátkosrstého kreolského skotu a že zvířata mají fenotyp, který je s tímto typem mutací spojován. Na několika místech genomu skotu linie PRL-SLICK došlo zřejmě k nechtěným změnám. Skot však nejeví žádné zdravotní problémy, které by bylo možné spojovat s těmito náhodně vzniklými změnami dědičné informace.*

Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

VÚŽV Praha-Uhříněves

Kontakt: petr.jaroslav@vuzv.cz

Celý článek najdete v Našem chovu 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down