08.07.2019 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AMP v Číně je příležitostí pro evropské chovatele prasat

Na semináři pro chovatele prasat, který uspořádala společnost Trouw Nutrition Biofaktory, s. r. o., v posledním červnovém týdnu ve svém sídle v Horních Počernicích, se asi padesátka zájemců dozvěděla také o dopadech nákazové situace na produkci prasat v Číně. Respektive afrického moru prasat, který byl v této nejlidnatější zemi světa potvrzen v chovech prasat v srpnu loňského roku. Následné snížení stavů zvířat, ale i propad produkce vepřového masa, které je pro zdejší obyvatelstvo tradičním zdrojem živočišných bílkovin, dalo do pohybu obchodní veletoč, z něhož mohou profitovat i evropští zemědělci.

Proč se globální obchod s vepřovým masem přesouvá na východ? Jednoduše proto, že Asie je kontinentem s nejvyšším počtem obyvatel a vepřové maso zde patří k základním zdrojům bílkovin pro lidskou výživu.
„Čína je svými 1,4 miliardy obyvatel nejlidnatější zemí světa. S potvrzeným výskytem viru afrického moru prasat se soběstačnost Číny v produkci vepřového masa výrazně sníží. Například podle údajů společnosti Rabobank se očekává, že čínská produkce vepřového masa poklesne z 54 na 35 až 40 miliónů tun, což znamená snížení porážek o 160 až 215 miliónů prasat. Pro ilustraci objem 215 miliónů prasat představuje celou produkci vepřového masa USA, Brazílie a Španělska,“ uvedl ve své přednášce generální ředitel společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s.r.o., Joris de Boer, MSc., MBA.
Jak ztrátu tohoto zdroje živočišných bílkovin nahradit? Podle Jorise de Boera jsou možnými alternativami za vepřové maso zvýšená produkce drůbežího masa a vajec, ale i produktů akvakultury. A samozřejmě dovoz, a to nejen vepřového masa, ale i brojlerových kuřat a vajec a dále hovězího a skopového masa.
Repopulace čínských chovů prasat na přibližnou úroveň okolo čtyř set miliónů kusů v roce 2018 zabere nějaký čas a nikdo nepochybuje o tom, že vybudovaný chov prasat bude na vyšší a profesionálnější úrovni. Vládou avizované dva roky se však rozcházejí se střízlivými odhady, v nichž se mimo jiné zohledňují zejména omezené zdroje krmných surovin. Tím se do hry stávají země jako jsou Brazílie či Argentina s produkcí sóji. Z dlouhodobého pohledu však nákazová situace v Číně vytváří příležitost i pro evropské zemědělce.
„Šance Evropské unie zvyšuje technologická vyspělost s chovem prasat na vysoké úrovni, ale také velmi dobré obchodní vztahy. Kromě toho evropští chovatelé prasat mají v ruce ještě dva pomyslné žolíky. A to jak v podobě zdravotní bezpečnosti finálního produktu tím, že dovedou vyrábět vepřové maso s omezeným používáním antibiotik. Tak i v zefektivnění výroby pomocí technologií, které jim umožňují využívat alternativní zdroje bílkovinných krmiv,“ konstatoval generální ředitel společnosti Trouw Nutrition Biofaktory, s. r. o.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down