06.09.2022 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Angus show nabídla pěknou podívanou

I když se tuzemští chovatelé plemene aberdeen angus stále přou o to, jaké šlechtitelské parametry budou upřednostňovat, na kvalitě jejich zvířat to neubírá. Pátá jihočeská Angus show asi nikoho nemohla zklamat a pokud si někdo v Česku byl vybrat plemenná zvířata, rozhodně měl z čeho. V katalogu bylo zapsáno 92 soutěžících zvířat. Národním vítězem býků nad tři roky a současně absolutním šampiónem tohoto ročníku výstavy se stal 3,5 letý býk Fargo Red ZDB po otci Bůh z Pěčína (ZAI 372) z chovu a v majetku Zemědělského družstva Brloh.

Posuzovat „černou eleganci“ do Českých Budějovic tentokrát přijela rakouská sudí Daniela Winterederová, zkušená chovatelka s praxí v Kanadě a USA.

Hned v kategorii telat, kterých bylo v soutěži 23, to neměla jednoduché, neboť českým chovatelům angusů se poslední dobou rodí opravdu kvalitní zvířata splňující světové parametry. Z býčků vybrala jako nejlepšího osvaleného a harmonického Harryho TopAnguse, kterého odchoval Milan Nechvátal z Počátků. Z jaloviček ji hned upoutala pozornost katalogová jednička chovatelky Petry Borovkové z Chlumu, jalovička z embryotransferu Borovka Donna H260 ET po kanadském otci Coleman Bravo 6313 s perfektními končetinami a velice dobře utvářeným tělem. Ta také v kategorii telat zvítězila, přičemž ten den ještě neřekla poslední slovo.

Soutěž jalovic

Po třech vyřazovacích kolech jalovic postoupilo do finále šest mladých zvířat narozených mezi srpnem 2020 a srpnem 2021. Na stupně vítězů dosáhly: Bronz Hosona Pavas z chovu Šumavský Angus Soběsuky, jejíž majitelem je Martin Nejdl ze Zbyslavi. Stříbro obsadila jalovice BOROVKA RUBY ET H931 odchovaná u Petry Borovkové z Chlumu. Zlatou kokardu a titul národní vítězky ve své kategorii si z Budějovic odvezl Ing. Vladimír Šašek ml. z Rantířova jako majitel jalovice jménem Halina z Rantířova. Rozhodčí ji komentovala jako rámcovou jalovici s potřebnými šířkami a hloubkami s vynikajícím feminním výrazem.      

Mladší krávy

 V kategorii mladších krav nebyla taková konkurence, soutěžilo se pouze v jednom kole, ale kvalita zvířat byla o to vyšší. Třetí místo obsadila Gerta z Rančic 6J, takže pohár putoval předsedovi svazu Milanu Šebelkovi z Rančic. Stříbro brala Gura Pavas WT/WT, jejímž chovatelem i majitelem je Šimavský angus, Soběsuky. Jako nejharmoničtější zvíře z prvotelek nebo krav na druhém teleti rakouská rozhodčí vybrala Mewil Pollyanu 52H ET, která se narodila na farmě Miroslava Vráblíka v Těšínově u Trhových Svinů. Pollyana se otelila zatím jednou a z toho byl krásný býček, který se představil s ní.  Kromě titulu národní vítězky v kategorii mladších krav získala Pollyana se svým býčkem narozeným v dubnu tohoto roku z farmy Mewil Angus Těšínov také ocenění Našeho chovu za nejlepší zvíře výstavy.

Celou reportáž z Angus show najdete v Našem chovu 10/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down