16.09.2022 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Antibiotika a jejich alternativy v asistované reprodukci hospodářských zvířat

K zabránění růstu bakterií v semeni jsou využívána ředidla s obsahem antibiotik. S ohledem na rostoucí rezistenci mnoha druhů bakterií k běžně užívaným antibiotikům jsou za antibiotika intenzivně hledány účinné a bezpečné náhrady, o nichž pojednává tento příspěvek.

Základní biotechnologickou metodou používanou v chovu hospodářských zvířat je umělá inseminace. Její obrovská výhoda spočívá v tom, že v rámci států i kontinentů může bezproblémově probíhat výměna a obchod s inseminačními dávkami. U skotu a koní se nejčastěji využívá ošetření ejakulátu pomocí kryokonzervace, u kanců se pro inseminaci nejběžněji používá chlazený ejakulát.

 Použití antibiotik při uchování semene

V zemích s vysokým podílem chovu prasat se 95 % prasnic inseminuje chlazeným semenem. Semeno se uchovává i několik dní při teplotách nad nulou. K zabránění nárůstu bakterií v semeni jsou využívána ředidla s obsahem antibiotik. V asistované reprodukci zvířat se používá celá škála většinou širokospektrálních antibiotik v různé kombinaci. Například v sousedním Německu se ročně provede 12 milionů umělých inseminací prasnic a při nich se použije 780 tisíc litrů ředidla s antibiotiky, v rámci Evropy se pak spotřebuje 4,1 milionu litrů ředidel s antibiotiky a celosvětově je roční spotřeba ředidel pro umělou inseminaci prasat 14 milionů litrů. Do životního prostředí se tak dostávají nejen antibiotické kontaminanty, ale také bakterie rezistentní k běžně používaným antibiotikům. Využití antibiotik v asistované reprodukci, a nejen v ní, je regulováno právními nařízeními, která vymezují jak druhy používaných antibiotik, tak i jejich možné koncentrace. S ohledem na rostoucí rezistenci mnoha druhů bakterií k běžně užívaným antibiotikům jsou za antibiotika intenzivně hledány účinné a bezpečné náhrady.

 Vývoj antimikrobiálních alternativ pro uchování semene

Alternativy za antibiotika by měly splňovat následující kritéria: měly by mít široké spektrum antimikrobiálních účinků, měly by být vysoce stabilní, měly by být vysoce aktivní při běžných teplotách, při kterých se uchovává semeno, měly by mít nízký potenciál k vytvoření bakteriální rezistence, měly by být snadno aplikovatelné, neměly by být toxické pro spermie a neměly by ovlivňovat plodnost. V neposlední řadě je důležitá jejich finanční dostupnost.

Článek vznikl za podpory projektu NAZV – QK21010327.

 Doc., Ing., Eva Chmelíková, Ph.D.,

Ing. Lenka Hackerová,

Ing. Kateřina Havlíková,

prof., Mgr., Ing. Markéta Sedmíková, Ph.D.

Katedra veterinárních disciplín

Celý článek najdete v Našem chovu 9/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down