V roce 1943 pracoval mikrobiolog Selman Waksman na zemědělské experimentální stanici v New Jersey a objevil zázračný lék nové generace nazvaný streptomycin. Objevil sloučeninu extrahovano z nemocného kuřete. Když testovali nový lék u zvířat i u lidí, ukázalo se, že je účinný u mnoha onemocnění jako penicilin a ještě účinnější u více nemocí. Za svůj objev obdržel Waksman v roce 1952 Nobelovu cenu za medicínu.
Když se antibiotika začala používat ve stádech hospodářských zvířat, byla nejen zdravější, ale také rychleji rostla. Antibiotika byla přidána do krmiva všech zvířat ve stádě, ať už byla zdravá nebo nemocná.
Dne 15. listopadu 2011 zveřejnila Evropská komise „Akční plán proti rostoucím hrozbám antimikrobiální rezistence“. Komise varovala, že úmrtnost lidí na rezistentní infekce roste. Rezistence na antibiotika má za následek větší utrpení a úhyn zvířat. Komise navrhla 12bodový akční plán pro humánní a veterinární medicínu. Vznikl návrh na zavedení nového zákona pro veterinární léčiva a medikovaná krmiva obsahující antibiotika. Evropský parlament přijal usnesení vyzývající Komisi, aby předložila legislativní návrhy na postupné ukončení profylaktického používání antibiotik v chovu hospodářských zvířatPo letech jednání byla konečně v prosinci 2018 přijata nová nařízení o veterinárních léčivech a medikovaných krmivech. Nařízení platí od 28. ledna 2022, něco málo přes deset let po zveřejnění akčního plánu Komise.
Nová nařízení EU budou vyžadovat, aby členské státy shromažďovaly údaje o používání antibiotik podle druhů.
Podle údajů z 25 zemí, které poskytly vstupy za celé období 2011–2020, byl celkový prodej veterinárních antimikrobiálních látek v těchto evropských zemích v roce 2020 o 43 % nižší než v roce 2011. Čtyři země však zaznamenaly nárůst o více než 5 % a dvě další země zaznamenaly mírný nárůst nebo pokles (pod 5 %) celkového prodeje.
Letos 28. ledna tak vstoupila v platnost dvě významná nová nařízení EU. Jedním z nich je i to o výrobě, uvádění na trh a používání medikovaných krmiv. Trh s přísadami do medikovaných krmiv sestává z prodeje medikovaných doplňkových látek v krmivech a souvisejících služeb pro přípravu kompletních krmiv pro zvířata. Medikované doplňkové látky pomáhají zlepšit nutriční obsah a kvalitu krmiva, vedou k lepší produktivitě a brání zvířata před chorobami.
Mezi výrobci aditiv do medikovaných krmiv patří společnosti, které vyrábějí přísady do krmiv, jako jsou vitamíny a probiotika, konzervační látky, antioxidanty, stimulátory stravitelnosti, stabilizátory střevní mikroflóry, enzymy, aminokyseliny. Antioxidant musí být účinný při konzervaci vlastností krmiv podléhajících oxidační destrukci, musí být netoxický pro člověka a hospodářská zvířata (tj. drůbež, prasata, ryby atd.) Musí být účinný při velmi nízkých koncentracích. Krmná aditiva pomáhají snižovat používání antibiotik u hospodářských zvířat.
Podrobněji v časopisu Krmivářství 4/2022.