27.08.2006 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Arkádo, zlatý kůň Zlaté podkovy

Hnědák Arkádo ze stáje Horse Academy Radimovice vyhrál nejprestižnější soutěž finále 41. ročníku seriálu Zlatá podkova.V sedle vítěze odvedl stoprocentní výkon Jaroslav Hatla, česká jezdecká jednička v olympijské disciplíně zvané všestrannost. Sehraná dvojice si odvezla z Humpolce kromě slávy také finanční dotaci a Arkádo navíc pohár věnovaný vydavatelstvím Profi Press nejlepšímu čtyřnohému aktérovi domácího chovu. Zlatý kůň Zlaté podkovy 2006, takový je tedy Arkádův zatím poslední titul.

Zlatá podkova – Cena kraje Vysočina (Memoriál Jana Synka) začala páteční drezurní zkouškou a tandem Arkádo – Hatla se po jejím absolvování okamžitě dostal na první místo průběžné klasifikace. Loňská vítězka Gabriela Adamcová (klisna Lada 13, TJ Podorlicko Letohrad) sice obsadila s minimální ztrátou hned další pozici, ale po kolizi v sobotním terénním testu musela pro zdravotní indispozici vzdát. Arkádo pak jako jediný ze zbylých 12 startujících absolvoval nedělní skokovou část bez trestného bodu a třídenní snažení dokončil s pohodlným náskokem. Jako druhý byl klasifikován bělouš Gin Fizz (Jiří Kornalík, JK Horymír Neumětely) a třetí peníze si odvezla pro JK Cavalier Rynárec už legendární ryzka Beatrice (Radka Dvořáková).

Bez rodokmenu,
a přece s původem

Licence KF2350, patřící Arkádovi, je velmi pikantní: Valach narozený v roce 1995 podle ní „nemá původ“. Přesnější je vysvětlení, že kůň pocházející z farmy rodiny Zámečníkových v Koldíně u Chocně nebyl svým chovatelem evidován v příslušné plemenné knize, kde je zapsána jeho matka VČ 1268 Darina (po 123 Quoniam II – 176 z VČ 664 Jiskra, po 11 Marin). Ta byla v sezoně 1994 připuštěna plnokrevným Meandrem (po Waidwerk, GER), výsledek spojení ale již není u jejího jména uveden.
Arkádo proto fakticky je (i když pouze neoficiálně) reprezentantem plemene český teplokrevník. Týdeníku Zemědělec poskytl potřebné informace o koni, kterého dlouho sám na východě Čech trénoval Zdeněk Kusý, jinak čtyřnásobný vítěz Zlaté podkovy. Momentální majitelkou Arkáda, ustájeného v Radimovicích nedaleko Prahy je studentka Barbora Doušková .
Profesionální jezdec Jaroslav Hatla (ročník 1973), vícenásobný mistr ČR ve všestrannosti, mistr republiky ve skocích a nyní již trojnásobný vítěz Zlaté podkovy se skvěle uvedl na olympijských hrách v Aténách: s irským Kyrenejennalla´s Boy se tam dostal až na nikým neočekávané, přímo senzační 22. místo.
Hatla letos vyhrál v sedle Arkáda nejprve kvalifikaci pro Zlatou podkovu v Pecínově a následně i v Přeštěnicích. V polovině července si společně vyzkoušeli areál v humpoleckém Dusilově a výsledkem bylo nasazení královské koruny v mistrovství České republiky.

Stříbro, bronz, naděje
a dvakrát spřežení

Humpolec samozřejmě nežil ani tentokrát jen a jen samotnou Zlatou podkovou. Ve Stříbrné podkově – Ceně INSPO Humpolec excelovala již zmíněná Radka Dvořáková, která vybojovala první i druhou pozici v celkové klasifikaci pro JK Cavalier Rynárec (hřebec Damon 2 a klisna Podesta).
Bronzovou podkovu – Cenu města Humpolec ovládla Veronika Příhodová z JK PAM Vlčkovice (Rokok) a v Soutěži nadějí – Ceně DDL Lukavec si své užil opět Jaroslav Hatla (Alvar z Horse Academy Radimovice).
Soutěž jednospřeží – Cena České pojišťovny měla již klasické vítěze, Tomáše Bartáka juniora a jeho starokladrubského spojence, bělouše Favory – Fatima XVIII – 9.
Ve „dvojkách“ příjemně překvapil nový muž na scéně, Jaroslav Juráň (JUKO). Cena podporovaná firmou OSMA Komorovice mu patřila za to, jak během tří dnů optimálně dirigoval duo Sandy 2 – Marafon.

Beatrice a Gin Fizz

Svaz chovatelů českého teplokrevníka si s úspěchem zopakoval loni premiérovou akci, přehlídku výkonných koní tohoto plemene.
V kategorii klisen byla coby „miss“ vyhlášena ryzka Beatrice. Narodila se 31. července 1992 v chovu ŠZP Hluboká nad Vltavou na farmě Vondrov. V jejím rodokmenu najdeme na straně otce plnokrevného Gamara (po Anilin), matka 2 – 380 Brita je dcerou dalšího anglického plnokrevníka Belendeka (po Bontur).
Beatrice se svými výkony zapsala mezi nesmrtelné koně Zlaté podkovy - v roce 2003 a 2004 ji vyhrála, před rokem skončila druhá a letos třetí.
Majitelkou a stálou jezdeckou partnerkou klisny je Radka Dvořáková (JK Cavalier Rynárec).
Kategorii hřebců a valachů dominoval smíšený bělouš Gin Fizz, valach narozený 5. července 1997. Jako chovatel koně jsou uvedeny Zemědělské služby Úhonice, majitelkou je Jana Míková. Gin Fizz startuje za JK Horymír Neumětely.
Otcem koně je anglický plnokrevník Monseigneur, matkou JČ 653 Gina (po 1084 Norodom).
Jak víme z předchozích řádků, Gin Fizz podlehl ve Zlaté podkově 2006 pouze suverénnímu Arkádovi a v elitní společnosti se zařadil mezi vyvolené.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down