Africký mor prasat (ASF ) a onemocnění covid-19 ovlivnil globální výrobu vepřového masa v roce 2020, podle odhadů bude o 7 % nižší v porovnání s minulým rokem. Přes problémy představované koronavirovou pandemií musí být chovatelé prasat a krmivářský průmysl stále připravení bojovat proti ASF.
Rok 2020 bude dlouho připomínán jako rok nejistoty. V agrárním sektoru rok začínal s pochybnostmi způsobenými tržními spory, počasím, pokračujícím šířením ASF. A pak během měsíce ledna byla živočišná výroba a celý svět otřesený rychlým a zničujícím šířením koronaviru.
Jak se problémy šířily po světě, velké instituce zavřely a spotřebitelé v panice nakupovali potraviny. Ačkoli byli spotřebitelé ujišťováni, že dodávky potravin jsou zabezpečené, nedostatky pracovních sil vyvolané nemocí, rodinnými povinnostmi nebo strachem se jevily jako největší hrozby v nabídkách potravního řetězce. Zpracovatelé masa uzavřeli své podniky kvůli nákaze covid-19, problémy trápily některé z největší chovatelů drůbeže, producenty hovězího a vepřového masa. Haly s brojlery jsou prázdné z důvodu nutnosti zpracování masa a nedostatku pracovníků ve zpracovatelských závodech, chovatelé dojnic mají problémy s nízkou cenou mléka a převisu nabídky.
Pokud jde o ASF, je třeba uvést, že existují dva viry, které zásadně ovlivní situaci v chovech prasat, a to covid-19 (ten bude, doufejme, v krátké době poražen) a ASF (ten je tu, bohužel, po celé roky).
Aktuálně o ASF
ASF ohrožuje chov prasat od srpna 2018. Během této doby virus devastoval produkci vepřového v Číně. Největší světový výrobce prasat a spotřebitel vepřového masa přišel o 50– 70 % stáda. Postupně se ASF prohnala Jihovýchodní Asií a zeměmi východní Evropy.
Relativně nedávno se ASF u divokých prasat objevil v Polsku a hrozilo jeho rozšíření do Německa. Poslední případ u kance se objevil méně než 10 kilometrů od hranic a ví se, že divoký kanec může ujít až 20–30 kilometrů za den. ASF v Německu by ohrozil nejen produkci prasat a vývoz vepřového, ale i nákupy v Nizozemsku a Dánsku.
Zatím se africký mor vyhýbá americkému kontinentu. Přičítá se to tomu, že americký celní úřad brání dopravě nezákonných mas do země a krmí se vlastními krmivy a dovezená se prověřují.
Příběh dvou virů
Významné dopady virů covid-19 a ASF budou v chovech prasat pokračovat. Podle amerického ministerstva zemědělství z dubna 2020 globální ztráty chovu prasat se odhadují na 94,3 milionu tun (o 7 % méně než v roce 2019), a ty jsou přičítány snížené výrobě zemí napadených ASF, jehož eliminace se zpomalily z důvodu pandemie covid-19.
Covid-19 snížil pozornost věnovanou ASF, ale je nutné se na něj zaměřit, protože situace může vést v určitém momentu k explozi. Situace chovu prasat je velice špatná, obzvláště v Asii a Číně, a je velmi riskantní. Jestliže se nevěnuje zájem ASF, mohl by se velmi rychle vrátit a šířit.
Jedním z přínosů je, že covid-19 přinesl základní znalosti a využití biosekurity. Po zkušenostech s koronavirem veřejnost lépe porozumí situaci v chovech zvířat a při nemocech nutnosti jejich izolace. Svět se může učit od veterinářů, jak zvládat koronavirus.
Výzkumníci pokračují v testování nových typů přepravy a protokolů a chtějí představit nové testy aditiv, aby se snížilo riziko šíření ASF.*