30.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ASF nejen v Chorvatsku, virus infikoval třiadvacet zemi v Evropě

Ohniska byla zjištěna na dvou farmách 23. června na severovýchodě Chorvatska. Pravděpodobně není náhoda, že se to stalo tak krátce po jeho vzniku v Bosně a Hercegovině. Vzdušnou čarou jsou nová ohniska zhruba 25 km od bosenského města Bijeljina, kde se virus objevil o jeden den dříve. Ale také v Polsku i Německu.

Chorvatský veterinární ústav v Záhřebu potvrdil přítomnost viru v Chorvatsku 26. června.

48 prasat obětí viru ASF

Virus se objevil na dvou farmách v okolí vesnice Posavski Podgajci, poblíž Drenovci ve Vukovarsko-Srijemské župě, která se nachází méně než 1 km od hranic s Bosnou a Hercegovinou. Největší ze dvou měl 40 prasat, z nichž jedno zvíře bylo pozitivně testováno a uhynulo. Celé stádo bylo poraženo.

Menší farma měla na místě osm zvířat, z nichž všechna byla pozitivně testována na virus AMP. Celkem na virus zemřela již tři zvířata.

Třiadvacátá země

Chorvatsko je zemí číslo 23 v Evropě, která hlásí virus AMP na svém území od doby, kdy genotyp II vstoupil do Evropy v roce 2007 v kavkazských horách. Sousední Srbsko hlásí ohniska viru ASF od srpna 2019. Jiné země v jihovýchodní Evropě hlásily v posledních letech také virus AMP, včetně Rumunska, Bulharska a Řecka v různých úrovních závažnosti a výskytu.

ASF v Polsku

Každý rok vykazuje počet polských chovů prasat, které hlásí infekci africkým morem prasat (AMP), vrchol v létě. Rok 2023 není výjimkou. Až do června letošního roku hlásila ohnisko pouze jedna farma, nyní za pouhý  týden počet vyskočil na šest farem.

Za poslední týden bylo hlášeno pět infikovaných farem, čímž se celkový počet za rok 2023 zvýšil na šest. Z nově hlášených farem se čtyři nacházejí ve východním Polsku, blíže k hranicím s Běloruskem. Jedna konkrétní farma v provincii Lublin měla na místě 1216 prasat, což z ní činí největší infikovaný chov v letošním roce.

484 infikovaných chovů prasat

Celkový počet infikovaných chovů prasat v Polsku je nyní 484, měřeno od prvního okamžiku infekce v roce 2014. Roky 2022 a 2023 jsou stále relativně klidné, s „pouze“ 14 a šesti ohnisky na farmách. Pro srovnání: rok 2021 byl vrcholným rokem se 124 ohnisky hlášenými ve stádech domácích prasat, velkých i malých.

Případy divokých prasat

To, že problémy s ASF ještě nejsou zcela u konce, lze vidět na počtu případů divokých prasat v roce 2023. Nyní, kdy je rok 2023 téměř v polovině, bylo dosud hlášeno 1793 případů ASF u divokých prasat. Většina z nich se našla v jihozápadním Polsku, v okolí Vratislavi v Dolnoslezském vojvodství.

Omezení ASF v německém státě

Další případy afrického moru prasat byly hlášeny u domácích prasat v Řecku, Itálii, Rumunsku a západním Rusku, zatímco nová ohniska u divokých prasat byla potvrzena ve 12 evropských zemích.

V nejseverovýchodnější spolkové zemi Německa se důslednému zapojení řady zúčastněných stran připisuje pokrok při získávání kontroly nad africkým morem prasat (AMP). Státní ministr však varoval, že bude nutné pokračovat v úsilí nejméně dalších 12 měsíců, než budou všechna omezení zrušena.

Zatímco počet divokých prasat infikovaných AMP nalezených v Německu stále roste, existují náznaky, že společné úsilí bylo účinné při zvládání situace s nákazou v jednom státě. S epidemií, která je nyní popsána jako stabilní v severovýchodní spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko, byla oblast s omezeními lovu, zemědělství a lesnictví v okrese značně omezena. Se souhlasem Evropské unie, hlásí státní vláda, omezená oblast nyní pokrývá 30 000 hektarů Ludwigslust-Parchim. To je jen čtvrtina předchozí plochy.

Meklenbursko-Přední Pomořansko je prvním německým státem, který uspěl v kontrole šíření ASF u divokých prasat, podle ministra zemědělství Dr. Tilla Backhause. Toho bylo dosaženo prostřednictvím spolupráce řady stran ve státě. Náklady dosáhly 17 milionů eur (18,3 milionu USD) na oplocení, odměny pro lovce a výcvik psů při hledání mrtvých těl divokých prasat.

Navzdory tomuto pokroku ministr vyzval k pokračování opatření biologické bezpečnosti a hygieny, protože virus AMP může zůstat dlouhodobě životaschopný v životním prostředí.

Backhaus vyjádřil opatrný optimismus, že všechna omezení by mohla být v Meklenbursku-Předním Pomořansku zrušena za dalších 12 měsíců.

Podle oficiálních zpráv Světové organizaci pro zdraví zvířat (WOAH) byl první divoký kanec pozitivně testován na virus ASF v tomto státě v listopadu 2021. Následovala další ohniska, všechna v okrese Ludwigslust-Parchim, až do posledního případu v srpnu 2022. Jedno ohnisko bylo také potvrzeno na komerční farmě s chovem prasat.

Vzhledem k tomu, že virus ASF byl poprvé detekován v Německu v září 2020, případy pozitivní na virus v divokých prasatech v zemi dosáhly 5356. To podle národní veterinární agentury  Friedrich-Loeffler Institute (FLI) a zahrnuje 57 případů potvrzených za posledních 28 dní. Případy v divoké populaci byly potvrzeny ve třech východních spolkových zemích Německa.

Ve třech evropských sátech nové případy ASF u domácích prasat

Zatím v roce 2023 je celkový počet potvrzených ohnisek ASF na farmách a v malých stádech na 193. Týká se to členských států EU a bezprostředních sousedů, jak vyplývá z Informačního systému o nákazách zvířat Evropské komise (EK; od 3. června).

Nejvíce ohnisek v této kategorii zatím zaznamenalo Srbsko s 86 nákazami v letošním roce. Následuje Rumunsko s celkovým počtem 82 od začátku ledna a Moldavsko s 15.

Prostřednictvím tohoto systému bylo také zaznamenáno jedno až tři ohniska u domácích prasat v Německu, Řecku, Itálii, Polsku a na Ukrajině.

Během předchozích dvou týdnů pouze Itálie a Rumunsko hlásily další ohniska u domácích prasat prostřednictvím systému ES, nárůst o jedno, respektive o šest.

V Rumunsku byla čtyři poslední hlášená ohniska v malých stádech, která čítala celkem 11 prasat.

Druhé ohnisko ASF v italském regionu Kalábrie zahrnovalo 53 zvířat v prostorách popsaných jako "farma".

Kromě toho orgány v Řecku potvrdily WOAH třetí ohnisko ASF u domácích prasat od ledna. Chov měl 147 prasaty, z nichž dvě uhynula a postižené prostory se nacházely v blízkosti předchozích ohnisek na severu regionu Střední Makedonie.

Ohniska ASF u evropských divokých prasat

Již v letošním roce dosáhl celkový počet ohnisek AMP v celé Evropě 4553 (do 3. června). Jedná se o poslední počet ze 16 zemí, které od 1. ledna zaregistrovaly jedno nebo více ohnisek. Od předchozí aktualizace EK ze dne 19. května hlásilo 10 států nové případy v této populaci.

Nejvyšší počet ohnisek v této kategorii letos zatím registruje Polsko s celkovým počtem 1737. Následuje Německo (nyní s 645), Itálie (558), Slovensko (430), Maďarsko (294) a Rumunsko (210). Nové ohniska AMP do systému ES od předchozí aktualizace hlásila také Česká republika, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

V roce 2022 bylo celkem zaznamenáno 7442 ohnisek AMP u divokých prasat v 15 evropských zemích, na které se vztahuje systém ES. Kromě toho agentura pro zdraví zvířat Severní Makedonie oznámila WOAH další případ ASF u divočáka. Tím se celkový počet od prosince 2021 zvýšil na 78.

Od návratu AMP do České republiky na konci roku 2022 bylo podle státní veterinární služby na virus pozitivně testováno 28 divokých prasat. Všechny tyto případy byly zjištěny v jednom ze dvou okresů v Libereckém kraji.

Do konce května byl virus AMP letos zatím detekován v pěti regionech Itálie hlavně u divokých prasat. Kromě toho virus cirkuluje podle RAI News na italském ostrově Sardinie po celá desetiletí.

ASF v oblasti Volhy v západním Rusku

Zatímco systém ES se nevztahuje na nákazovou situaci v Rusku, národní veterinární orgány hlásí vývoj onemocnění WOAH.

Ve federálním okrese Volha byla přítomnost viru ASF potvrzena poté, co v polovině května zemřelo 120 prasat na farmě v oblasti Saratov. Z původního stáda téměř 8000 zvířat bylo 280 utraceno, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Na základě oficiální zprávy bylo toto ohnisko asi 20 kilometrů od předchozího ohniska u divokého prasete ve stejné oblasti o dva měsíce dříve. Po sedmiměsíční přestávce byl virus ASF znovu detekován v Uljanovsku, regionu ve stejném federálním okrese. Na začátku května bylo jedno divoké prase v okrese Surskij pozitivně testováno na virus. Následně byla infekce potvrzena u dvou malých stád prasat ve stejném okrese. Postiženo bylo celkem 228 domácích prasat. Poprvé od listopadu 2022 bylo v Nižním Novgorodu hlášeno nakažené divoké prase. Podle oznámení WOAH byl v této oblasti, také v Povolží nalezen mrtvý na konci května.*

Pig Progress, Feed Strategy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down