Ceny vepřového masa v Číně se v posledních týdnech prudce zvyšují, protože dodávky vepřového masa začaly klesat v důsledku afrického moru prasat (ASF). Ceny stouply až na RMB (čínský jüan) 40/kg (5,08 eura). Podle tiskové agentury Reuters se maloobchodní ceny vepřového masa začaly zvyšovat od června, začátkem srpna dosáhly rekordního maxima a v týdnu okolo 21. srpna vzrostly na celostátní průměr RMB 35,12/kg (4,47 eura).
Postupně se po celé Číně projevují účinky afrického moru prasat (ASF). Zatímco v počátečních měsících vzniku mohla být cena při využívání zásob vepřového masa udržována relativně nízká, nyní rychle roste. Podle údajů ministerstva zemědělství a venkova (MARA) je to o 57 % více než v předchozím roce. Je zřejmé, že vzhledem k velikosti země se ceny liší od provincie k provincii. Čínské orgány ohlásily Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) více než 150 případů afrického moru prasat. Obecně se uznává, že rozšíření ASF bylo v celé Číně z různých důvodů podhodnoceno.
Rabobank: Trhům v Asii může trvat roky, než se zotaví
Je pravděpodobné, že vyšší ceny budou po nějakou dobu trvat. Podle nejnovějších poznatků instituce Rabobank to může trvat roky, než bude produkce prasat v Číně zcela obnovena. Ve zprávě uvedla, že letos se počet čínských prasat sníží zhruba o 50 % a produkce klesne o 25 %. Kromě toho se v roce 2020 očekávají další výrobní ztráty ve výši 10–15 %. roce 2018 Čína vyprodukovala přibližně 54 milionů tun vepřového masa a letos se očekává 40 milionů tun. Analytici banky odhadují, že do roku 2020 bude čínská produkce vepřového činit 34 milionů tun. Vzhledem k tomu, že zhruba polovina stavu prasat na světě se dříve nacházela v Číně, jsou ztráty takové, že je nelze nahradit vepřovým masem z jiných míst. Dovozy však již rostou a bude se v nich pokračovat, uvádí Rabobank. S rozšířením ASF do sousedních zemí bude narušení trhu stále růst. V hlavních zasažených oblastech může podle instituce Rabobank trvat nejméně pět let, než budou stavy prasat a produkce vepřového obnoveny.
Čínské společnosti investující ve Vietnamu
Mezitím se však čínské společnosti snaží expandovat i do dalších zemí. Producent krmiva New Hope Liuhe, dceřiná společnost zemědělské New Hope Group, dokončila výstavbu své první farmy s chovem prasat ve Vietnamu. Farma v provincii Binh Phuoc má za cíl rozšířit podnikání New Hope v jihovýchodní Asii a dostat se do čela stávajících osmi krmivářských firem ve Vietnamu, které v roce 2018 prodaly více než 700 000 tun krmiva. New Hope říká, že díky nové farmě se Vietnamu prodá o 90 000 tun krmiva víc. Očekává se, že na farmu v provincii Binh Phuoc přivezou prasata v listopadu a nakonec na ní bude 13 500 prasnic.*
Zdroj:
www.pigprogress.net. 2. září 2019