13.03.2018 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Asi 30 prasat poraženo na Zlínsku kvůli africkému moru

Jak uvádí zdroj ČTK a SVS v zamořené oblasti africkým morem prasat na Zlínsku měla být do půlnoci z neděle 11. 3. na 12. 3. poražena všechna prasata v neregistrovaných chovech.

"Od dnešního dne (pondělí 12. 3.) pak začínají probíhat kontroly SVS, zda neregistrované chovy provedly nařízené porážky. V řádu dnů budou zkontrolovány všechny chovy, jichž se povinnost týká," uvedl Majer.

Opatření souvisí s obavami z dalšího šíření afrického moru prasat. Právě u malých záhumenkových hospodářství vzniká podle veterinářů velké riziko přenosu nákazy do chovů domácích prasat.

V únoru veterináři avizovali, že by se porážky měly týkat 103 prasat domácích v 54 neregistrovaných chovech. Do evidence však byly nedopatřením zahrnuty také některé chovy registrované na základě takzvaného plemenářského zákona, kterých se nařízení netýká.

Velikost zamořeného území se několikrát měnila. Nyní zahrnuje zhruba polovinu okresu Zlín, především jeho severní část. Ode dneška je v ní chov prasat domácích v neregistrovaných chovech zakázán. V případě porušení hrozí fyzickým osobám pokuta až 100.000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony korun.

V zamořené oblasti platí zákaz konzumace masa ulovených divočáků. Zastřelené kusy musejí zamířit do kafilerie. Lovci v oblasti však jako kompenzaci dostávají vyšší takzvané zástřelné. U dospělého kusu činí 8000 korun. U divočáků pod 50 kilogramů je to 4000 korun. Odměna za nalezení uhynulého kusu je v této oblasti 5000 korun.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down