V říjnu proběhl v prostorách Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v. v. v. i (VÚVeL) v Brně seminář v rámci VÚVeL Acadmy na téma Asistovaná reprodukce v chodech dojeného skotu. Přednášky si připravili odborníci z VÚVeL, Veterinární univerzity v Brně (VETUNI), ale i z CRV Czech Republic, spol. s r.o. a Českomoravské společnosti chovatelů a. s. (ČMSCH, a. s).
První přednášku o využití asistované reprodukce v chovech skotu si připravil doc. MVDr. Svatopluk Čech, Ph.D. (VÚVeL, VETUNI). Mimo jiné řekl, že definicí asistované reprodukce je manipulace s reprodukcí zdravých zvířat s cílem zlepšit ekonomický profit chovatele. Mezi tyto metody patří umělá inseminace, sexace spermií, indukce porodu, aktivní vedení puerperia, kontrola říje, ovulace a březosti, transfer embryí a s ním související techniky (MOET, klonování, transgeneze..)
Embryotransfer a genetika
Nové trendy v přípravě embryí skotu in vitro popsal doc. MVDr. Martin Anger, CSc. (VÚVeL)-. V současné době dominuje v embryotransferu IVP a selekce na úrovni genomu, produkce, maturace i oplození vajíčka in vitro.
Webové aplikace ČMSCH, a.s. pro práci s GePH – Ing. David Lipovský (ČMSCH, a.s.). Popsal progamy plošného genotypování jako je FiT Cow u holštýnského skotu nebo Cattle Genom u plemene českého strakatého. Popsal i webovou aplikaci Cloud DNA.
Využití genomického testování v chovech dojeného skotu bylo tématem přednášky Ing. Romana Hrudy (CRV Czech Republic, spol. s r.o.). Popsal jeho principy u nás a i v celé Evropě.
Superovulace pro ET a hodnocení spermií
Další přednáška doc. MVDr. Svatopluka Čecha, Ph.D. se týkala nových poznatků v procesu MOET a IVP. Popsal i nové metody vyvolání superovulace (rekombinantní FSH). Jako dárkyně embryí se v\využívají i prepubertální jalovice a jako dárci spermatu prepubertální býci, aby se zkrátil generační interval. Dále e se používá intraplazmatická infekce spermie – příp. oválné buňky z varlat býčků do vajíčka (ICSI).
Hodnocením semene u skotu e ve své přednášce zabývala RNDr. Věra Kopecká, Ph.D. (VÚVeL) U ejakulátu býků se běžně hodnotí koncentrace, motilita, viabilita – procento živých spermií a morfologie spermií. Jako doplňkové se může hodnotit integrita membrán bičíku, integrita akrozomu nebo funkční aktivita mitochondrií a také se například stanovují poruchy genetické výbavy spermií.*