27.01.2004 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Atlas plemen ovcí a koz

(lur) - Nový Atlas plemen ovcí a koz chovaných v Čechách vyšel na sklonku minulého roku. Jeho hlavní autor, Ing. Alois Pinďák, CSc., v něm shrnuje nejaktuálnější stav v chovu ovcí a koz v České republice. Brožura v rozsahu 76 stran představuje souhrn všech u nás chovaných plemen (rok 2003). Text k jednotlivým plemenům je dostatečně podrobný, aby svým odborným rozsahem tato publikace poskytla téměř ucelený přehled o daném plemeni. U každého plemene je uveden mimo jiné užitkový typ, země původu a případné využití v chovatelské praxi i v procesu šlechtění. Textovou charakteristiku doprovází barevné fotografie. V závěrečné části jsou u většiny plemen pro porovnání uvedeny poslední výsledky kontroly užitkovosti, dále adresně nejvyšší výsledky užitkovosti a nejlepší tuzemské chovy.
Za posledních třináct let došlo ke změnám ve skladbě chovaných plemen ovcí a v technologii chovu. Původní vlnařská plemena byla postupně nahrazena plemeny s kombinovanou masnou a mléčnou užitkovostí. V současnosti se v České republice chová 28 plemen ovcí, z toho 17 s kombinovanou užitkovostí, 8 masných plemen a tři plodná a mléčná plemena.
Ke konci roku 2002 jsou na uzemí ČR nejvíce rozšířena dvě domácí mléčná plemena koz, v menším počtu po importu dvě srstnatá plemena a jedno masné plemeno.
Pokud jde o plemena, z kombinovaných plemen ovcí v knize najdete: Bergschaf, cigája, jacob, jurská ovce, kamerunská ovce, leicester, lein, merino, merinolandschaf, německá dlohovlnná, romney marsh-kent, šumavská ovce, valaška, vřesová ovce, zušlechtěná valaška, zwartbles, žírné merino. Masná plemena ovcí: Berrichon du Cher, clun forest, hampshire, charollais, německá černohlavá ovce, oxford down, suffolk, texel. Mléčné plemeno: Východofríská ovce. Plemena plodná: Romanovská ovce, olkuská ovce.
Plemena koz: Koza bílá krátkosrstá, koza hnědá krátkosrstá, koza burská, koza mohérová – koza angorská, koza kašmírová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down