08.12.2016 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Automatické dojení na velkých farmách

Také velké farmy v USA a Jižní Americe se začaly vybavovat dojícími roboty. TDI Farmy LLC Westphalia nedávno podepsaly kontrakt na nákup 24 robotů DeLaval systému dobrovolného dojení (VMS). Farma v Chile nakoupí dokonce 64 těchto robotů.
Jako hlavní důvody uvádějí majitelé výhody v zajištění welfare zvířat, lepší dojivost, problematiku zaměstnanců a zajištění kontinuity farmy.

Majitelé TDI Farmy – Frank, Paul a Bryant Treirweilerovi očekávají, že budou v novém zařízení dojit 1500 krav. Pro příští rok naplánovali nákup 24 robotů systému dobrovolného dojení.

„Rozhodli jsme se přejít na robotické dojení z toho důvodu, že je to v první řadě ve prospěch krav, protože jsme při vyhodnocování jiných roboticky dojených stád viděli zvýšenou dlouhověkost a nižší podíl brakovaných zvířat. Klademe také velký důraz na naše zaměstnance a chceme raději rozvíjet jejich talent a schopnosti místo přidávání fyzické práce“, vysvětlil důvody Bryant Trierweiler. Rodina věří v podporu, kterou bude využívat, jakmile se projekt uskuteční. Sázejí také na technologie, jako jsou Herd Navigator, software DelPro, Smart pulzace a hodnocení tělesné kondice krav (BCS), od kterých očekávají přidanou hodnotu. K 24 dojicím robotům se TDI Farmy také rozhodly nakoupit pro celé stádo monitorování aktivity a 24 výkyvných drbadel.  Nová instalace bude také využívat software řízení stáda DelPro za účelem zaznamenávání například nádojů mléka jednotlivých čtvrtí vemene, četnosti návštěv robota a říjí, a bude tak TDI Farmám pomáhat ve správném a časném rozhodování při udržování dobrého zdravotního stavu jejich stáda.

V červnu se rozhodla společnost Ancali Agricola, jako majitel farmy Fundo El Risquillo poblíž města Temuco nakoupit 64 dojicích robotů VMS pro aktuálně chovaných 6500 dojnic, čímž se tato farma stává zřejmě největší farmou robotického dojení na světě.

„Začali jsme s využitím robotů pro 500 krav, brzy jsme vnímali ekonomické benefity – produkce krav vzrostla o 10 % a snížil se jejich stres. Proto jsme se rozhodli pro další,“ komentoval  Pedro Heller, výkonný ředitel na farmě společnosti Ancali Agricola.

Hlavní důvody pro robotizaci, které majitelé uvedli: Vyšší ziskovost, která je daná vyšší mléčnou produkcí, lepším welfare, vyšší frekvencí dojení. Zvýšila se dlouhověkost krav a snižily se náklady na pracovní sílu.

Pokud nový americký prezident dodrží předvolební prohlášení a vyhostí levnou pracovní sílu z jižních států Ameriky, bude poptávka po robotizaci farem v USA zřejmě ještě vyšší.

Podle tiskových zpráv

-prym-

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down