01.04.2010 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Automatické dojení opět o krok vpředu

Redakce časopisu Náš Chov se rozhodla udělit na veletrhu Techagro cenu Grand Prix za opravdu nové řešení a nejnovější světovou technologii. Našla ji na dojicím robotu Lely Astronaut A3, který nese tentokrát označení Next a byl poprvé představen v říjnu roku 2009. Výrobce Lely Industries, N. V. zastupuje v ČR společnost Agro-partner, s. r. o., která exponát také přihlásila do soutěže Grand Prix.

Robot zaznamenal řadu změn – od funkčních a po estetické, díky novému osazení se zlepšila zejména jeho přesnost a rychlost.
Jednou z hlavních změn je zcela nový řídicí software s názvem T4C, který má mimo pro uživatele mnohem přehlednější grafické výstupy. V nových robotech Astronaut se používá koncept dynamického krmení (DLM), který je založen na tom, že ekonomikcky optimální dojivost není maximální dojivost. Systém ovlivňuje prostřednictví sledování parametrů užitovosti a dávkování koncentrátu indivituální profit každé dojnice. Cenu mléka a cenu krmiv je třeba zadat předem a aktualizovat.
Jednou z nových funkcí, která je důležitoá pro také pro přesnost systému DLM, je inline měření úrovně mléčného tuku a proteinu. Mléko je při každém dojení (v jeho průběhu) opticky analyzováno, novým parametrem je ukazatel hladiny tuku a proteinu v mléce. Koncept tohoto optického zařízení je založen na faktu, že každá dojnice má geneticky determinovaný rejstřík různě velikých tukových kuliček ve svém mléce. V zařízení s optickými senzory kontroly kvality mléka (tzv. MQC 2 systém) jsou původní optické funkce kontroly kvality rozšířeny nově o optické měření hodnoty tuku a proteinu v mléce. Systém se na základě laboratorních analýz kalibruje pro každou dojnici. Podle výrobce odhalí stávající optické měření až 99 % nestandartního mléka, které protéká senzory, což dovede např. zachytit mastitidu již v rané fázi.
Ocenili jsme také to, že novou technologií Next lze osadit každé rameno robotu A3, takže pokud budou chtít stávající majitelé robotu Astronaut A3 dokoupit celou nebo část jmenované technologie, nebude to problém. K podrobnějšímu vysvětlení novinek na robotu Astronaut A3 se vrátíme v příštím čísle Našeho chovu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down