V posledních letech se zemědělství potýká se stále větším nedostatkem pracovníků v živočišné výrobě. Farmáři využívají automaty i roboty na všech úrovních, a to od značení zvířat senzory přes krmení a dojení až po regulaci mikroklimatu.
Obojek zvířete může kromě detekce říje, doby příjmu krmiva a přežvykování (tím i detekce různých onemocnění, jako je laminitida či acidóza) podávat rovněž informace i o přesné poloze zvířete, ať už pomocí souřadnic GPS u zvířat na pastvině či nadefinovaných sektorů stáje u ustájených zvířat.
Automatický systém krmení za pomoci krmných robotů dokáže pojmout téměř celý proces krmení bez nutnosti lidské práce. Téměř standardem v moderním managementu chovu skotu jsou systémy přihrnování krmiva, robotické přihrnovače.
Nastýlací robot pro automatické nastýlání boxových loží využívá pro svůj pohyb kolejnicového vedení nad lehacími boxy. Pro robotické nastýlání podestýlky lze zvolit buď slámu, či separát. Robot je zcela naprogramovatelný, dokáže rozptýlit materiál podestýlky na určené místo a v daný čas.
Kromě běžných shrnovacích lopat je trendem posledních let zavádění robotických pomocníků i pro zajištění čistoty pohybových chodeb. Tato zařízení jsou určená buď pro shrnování, nebo odstraňování, respektive sběr výkalů na zaroštované i plné, například celobetonové podlaze.
Vyjma již velmi známých dojicích robotů jsou v posledních letech zaváděny do chovů robotizované kruhové dojírny.
Využívají se automatické prvky pro řízení mikroklimatu ve stáji, jako jsou systémy stahování a vytahování bočních plachet, automatické ventilace za pomoci axiálních či horizontálních ventilátorů, či systémy zchlazování zvířat pomocí mlžičů napojených na senzory pohybu.*
Ing. Jan Pytlík, Ing. Radim Codl, Ing. Jaromír Ducháček, Ph.D., Ing. Matúš Gašparík, doc. Ing. Luděk Stádník, Ph.D., Katedra chovu hospodářských zvířat, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Česká zemědělská univerzita v Praze
Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2019.