25.03.2009 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Automatizace na Simě

Při procházce pařížského veletrhu Sima lze sledovat trendy v živočišné výrobě. Firmy nabízí vylepšení jak v automatizaci dojení, tak i zcela automatické míchání směsné krmné dávky a krmení hospodářských zvířat.

Organizátoři 73. mezinárodní výstavy Sima 2009 zaznamenali 208 550 vstupů na výstaviště, z toho byla plná čtvrtina zahraničních návštěvníků. Ze 1323 vystavovatelů byla dokonce polovina zahraničních, takže na nezájem nebo ekonomickou recesi si nemůžou pořadatelé vůbec stěžovat.

Revoluční řešení dojicí soupravy
Firma GEA Farm Technologies (WestfaliaSurge) na výstavě propagovala zcela nové řešení dojicí soupravy. Kromě dojicího robotu jde o první dojicí soupravu, která přistupuje zvlášť ke každé čtvrti vemene. Dojič se s tímto zařízením nemusí příliš obávat nasátí nečistot při skopnutí. Nasazování je velice ulehčeno, protože při něm nekolísá podtlak. Za vše jsou zodpovědné obyčejné kovové kuličky umístěné ve sběrači. Při dojení sedí kulička v jamce, ale ve chvíli kdy se uvolní strukový násadec, je kulička přisátá proudem vzduchu do výtokového otvoru a uzavře tak přívod podtlaku do podstrukového prostoru návlečky. Tím je okamžitě zamezeno přisávání nečistot a spadnutí všech ostatních násadců. Před nasazením násadce na struk se kulička nachází ve výtokovém otvoru, a tak do podstrukového prostoru proudí jen velmi malé množství vzduchu, které je potřebné pro optimální nasazení násadce, ale není schopné nasát žádné nečistoty. Po nasazení dochází ke zvýšení podtlaku v podstrukovém prostoru a po vyrovnání tlaku před a za kuličkou. Ta spadne do jamky, a tím uvolní výtokový otvor pro odtok mléka.
Nový výrobek by měl výrazně přispět k lepší hygieně dojení a již zmíněnému komfortu pro obsluhu. Navíc je zamezeno křížové kontaminaci patogenními mikroorganismy mezi jednotlivými struky při dojení. Dojicí souprava IQ (z anglického Individual Quarter) je velice flexibilní a zaručuje šetrný přístup k mléčné žláze, takže by měla být spokojena také dojnice.
Firma GEA byla také oceněna stříbrnou medailí Sima za systém Auto Dip. Jde o automatickou aplikaci dezinfekčního roztoku po dojení pomocí strukových násadců.

Krmení bez krmiče
Kanadská firma Rovibec Agrisolutions již před dvanácti lety uvedla na tamní trh krmicí robot DEC TMR Plus, jež se nyní uchází o přízeň evropských farmářů. Jde o systém nabírání a následného míchání objemných a jadrných krmiv (příprava TMR) v míchací vaně, která je uložena na kolejnicích a podle potřeby zakládá směsnou krmnou dávku do krmného žlabu. Nerezové míchací vany se prodávají v sedmi různých kubaturách od 3 do 8 m3. Uvnitř je uložen velice šetrný pádlový míchací mechanismus. Robot umožňuje několikrát denně dávkovat krmivo, a to buď individuálně, nebo pro skupiny zvířat. Stroj je vybaven z obou stran dotekovým nárazníkem, takže kdykoli narazí na překážku (zvíře nebo stájové vybavení), zastaví se. Automat je napájen z baterií (24 V) a vydrží pracovat šest hodin, než je nutné jejich dobití. Pohon zajišťuje motor s malým příkonem, pohon téměř všech součástí je hydraulický.
Jak informoval zástupce firmy, v Kanadě funguje na farmách asi 700 těchto robotů, cena v základním vybavení vychází pro evropský trh na 40 až 50 tisíc eur.

Robot ProFlex od BouMatic
V současnosti nechtějí velké firmy vyrábějící dojicí techniku zůstávat pozadu za vývojem a již skoro všechny mají ve své nabídce také robotické dojení. Řada z nich uzavírá licenční smlouvy s výrobci dojicích robotů, přebírá koncept robota a doplní je o své komponenty. V řadě případů dochází k vylepšení původního výrobku.
Světoznámý výrobce dojíren BouMatic, který s nabídkou automatického dojení zatím váhal, představil na Simě robot ProFlex. V tomto případě jde o stejný stroj, jenž nabízí nizozemská firma Insentec a v ČR distribuuje společnost Farmtec.
Základem robotu ProFlex je standardní průmyslový robot, který je přizpůsoben pro dojení. Tento robot lze použít pro obsluhu jednoho nebo dvou stání, které jsou umístěny vedle sebe. Maximální kapacita jednoho dojicího boxu je podle údajů výrobce 60 dojnic, ale v praxi se osvědčilo o něco nižší vytížení dojicího automatu. Robot nasazuje strukové násadce postupně na základě laserového měření. Pátý násadec slouží k mytí a dezinfekci struků.
Mléko lze podle potřeby separovat z dodávky dvěma způsoby (nastavuje se v počítači). Separuje se jako odpadní bez dalšího využití (antibiotika) a jako krmné pro další použití (pro telata). Po každé podojené krávě následuje automatický proplach dojicího zařízení. Po podojení krávy léčené nebo se zánětem (???) proběhne důkladná dezinfekce. Robot měří vodivost v každé dojené čtvrti. Samozřejmostí je i automatická dezinfekce mléčné žlázy po dojení, která je se v tomto případě aplikuje ve spreji. Velkou výhodou je možnost ručního režimu dojení.
Koncepce počítá s dobrovolnými návštěvami dojicího automatu, krávy jsou stimulovány jadrným krmivem, které při návštěvě robotu individuálně podle užitkovosti dostávají. Podle údajů firmy BouMatic je servis zajištěn do 24 hodin všude, kde se tento robot prodává.

Vylepšení dojicího robotu Titan
Kromě toho GEA představila na pařížském agrosalonu dojicí robot MI-one, který je vylepšenou verzí na českém trhu dobře známé značky robotů Titan. Jeho hlavní charakteristikou je „multiboxový systém“ který dovoluje k jedné robotické jednotce připojit až pět dojicích boxů za sebou. Koncepce počítá také s řízeným oběhem stáda pomocí selekčních branek. Hlavní vylepšení robotu spočívá v použití 3D kamery pro nasazování strukových násadců, což zpřesňuje a urychluje fázi nasazování. Robot spolupracuje s manažerským programem pro řízení stáda Dairy Plan.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down