V Bruselu se konalo 68. výroční veřejné zasedání Evropské federace výrobců krmiv (FEFAC). Setkání, na kterém se sešli tvůrci politik, zúčastněné strany z odvětví a zástupci sdružení zemědělců, se zaměřilo na především autonomii krmiv a oběhovost.
Pokračující geopolitické napětí způsobilo závažné narušení v dodavatelských řetězcích krmiv a potravin v EU, takže EU, která je silně závislá na dovozu rostlinných bílkovin určených k živočišné i lidské spotřebě, má potíže s uspokojováním poptávky.
Prezident FEFAC Pedro Cordero se ve svém úvodním projevu podělil o 12 doporučení pro Strategickou agendu EU na období 2024–2029, jak je stanovila federace. V zájmu posílení potravinového zabezpečení výbor FEFAC doporučuje Komisi, aby se zaměřila na politické rámce, které podporují produkci základních složek krmiv, jež sníží závislost na dovozu a zvýší strategickou autonomii krmiv, zejména u krmných bílkovin.
Strategie EU v oblasti bílkovin
FEFAC doporučuje, aby EU vypracovala národní bilance krmných bílkovin na úrovni členských států, které by analyzovaly silné a slabé stránky domácí produkce krmných bílkovin. V neposlední řadě federace doporučuje, aby tvůrci politik upřednostnili opatření SZP, která podpoří produkci bílkovinných plodin včetně sójových bobů.
„Evropa je v průměru z 80 % závislá na dovozu, zejména v kategorii s vysokým obsahem bílkovin jsme závislí z více než 90 %," řekl Pedro Cordero.
Mezi další doporučení patří investice do kapacity pro výrobu základních doplňkových látek, posílení obchodních partnerství s cílem zajistit přístup ke spolehlivým a udržitelným složkám krmiv a zaměření programů EU na výzkum a vývoj v oblasti alternativních zdrojů krmiv, včetně produktů z řas, jednobuněčných bílkovin a fermentační biomasy.
Komise již několik let pracuje na vypracování strategie pro bílkoviny. Bylo dosaženo pokroku, pokud jde o snižování závislosti na dovážených bílkovinách, a to jak na úrovni EU, tak na vnitrostátní úrovni, uvedl Pierre Bascou, ředitel pro udržitelnost a podporu příjmů GŘ pro zemědělství a rozvoj venkova. Produkce bílkovin v členských státech EU v posledních několika desetiletích nadále stoupá. Produkce rostlin bohatých na bílkoviny, včetně olejnin a suchých luštěnin, se odhaduje na 7,2 milionu tun hrubých bílkovin v EU, což představuje nárůst o 28 % za posledních 15 let, zdůraznil Bascou.
Podpora příjmů zemědělců
K určitému zlepšení došlo přímo v důsledku zprávy z roku 2018 o vývoji rostlinných bílkovin v EU. Podle Bascoua Komise od té doby nabízí podporu kapitálových příjmů a zvyšuje dotace zemědělcům, kteří produkují plodiny bohaté na bílkoviny. Výsledky jsou podle něj pozitivní. "Ve 20 z 27 zemí mají zemědělci možnost získat zvláštní platbu, když pěstují bílkovinné plodiny," řekl Bascou. „Vidíme, že se očekává, že podporovaná plocha vzroste ze 4,2 milionu hektarů v roce 2022 na 6,4 milionu hektarů v roce 2023 a téměř 7,1 milionu hektarů v roce 2027."
Pokračující investice do výzkumu a inovací v oblasti bílkovinných plodin a krmných systémů mají rovněž za cíl zlepšit účinnost a konkurenceschopnost v odvětví živočišné výroby.
Potřebná kombinace strategií
„Dopad měly také národní strategie,“ dodal Bascou a zdůraznil rozvoj smíšených farem, které snižují hustotu chovu a produkují vlastní krmiva. Členské státy by se podle něj neměly spoléhat pouze na politiku EU, uvedl a zdůraznil, že je třeba vypracovat silné strategie na vnitrostátní úrovni.
Zdroj: AllAboutFeed 7/2024
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Spolupracovník redakce
Kontakt: post4me@seznam.cz
Více najdete v Krmivářství 5/2024.