Ptačí chřipka A5N8 se rychle šíří po celé Evropě. Případy byly hlášeny již v 17 zemích, jak uvádí poslední zpráva Mezinárodní organizace pro zdraví zvířat OIE. Maďarsko se vyšplhalo na vrchol seznamu, zatímco Irsko je poslední země, kde byl nalezen virus u volně žijících ptáků, jak bylo zveřejněno ve středu (11. ledna) na worldpoultry.net.
Ve Francii bylo nakaženo již téměř sto komerčních farem, hlavně kachních v jihozápadní oblasti země. Vláda nařídila povinnou porážku více než 800 000 mladých kachen, a je to už druhé takové opatření za méně než jeden rok. Drůbež musí být držena v uzavřených prostorách v téměř každé evropské zemi, zatímco výstavy a jakékoliv shromažďování drůbeže jsou zakázány.
Povinné zavření chovů drůbeže
První případ H5N8 v Evropě byl zjištěn na konci října minulého roku u divoké labutě v Maďarsku, a krátce nato následovaly infekce v komerční drůbežárně v téže zemi. Od té doby se objevily případy jak u tažných ptáků, tak v komerčních hejnech v 17 zemích včetně Německa, Nizozemska, Francie, v řadě zemích východní Evropy, např. v České republice a ve Slovinsku a v poslední době také ve Velké Británii a v Irsku. Zatím se zdá, že pouze Belgie nemá žádné případy. V Maďarsku bylo v prvním lednovém týdnu zjištěno více než 200 případů, v Německu více než 150 případů, nejčastěji u volně žijících ptáků. Francie má prvním lednovém týdnu hlášených těsně pod 100 infikovaných komerčních farem, stejně jako počet případů u volně žijících ptáků. Ve všech těchto zemích úřady nařídily povinné uzavření chovů drůbeže, održování přísných hygienických preventivních opatření, jakož i omezení dopravy.
Hromadné vybíjení
I když ve většině zemí byly komerční farmy tvrdě zasaženy, kachní průmysl ve Francii se zdá být postižen nejvíce. Epidemie přichází jen několik měsíců po masivním vypuknutí jiného viru H1N5 na jihozápadě země, hlavní oblasti pro výrobu kachní paštiky nebo foie gras (ztučnělá játra hus a kachen, jsou považována za delikatesu). Zde se několik set tisíc kachen se chová pod širým nebem. Loni na jaře vláda v Paříži nařídila masové poražení a povinné tzv. prázdné období na vyčistění a dezinfekci stovek prostorů. Nyní ministerstvo zemědělství oznámilo druhé masové vybití více než 800 000 kachňat a kachen. Podle organizace pro foi gras Cifog, budou počáteční náklady kolem 80 milionů eur. Tento údaj ale nezahrnuje ekonomické ztráty kvůli nižší produkci z důvodu předchozí epidemie, které dosáhly 500 milionů eur. Další katastrofa s ptačí chřipkou způsobila, že sektor je na pokraji kolapsu, jak tvrdí právě Cifog.